Velvyslanectví České republiky v Káhiře

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přehled vzájemných styků od vzniku ČR

Květen 1993
EAR navštívil ministr zahraničí J. Zieleniec, sešel se s premiérem Sidkím, ministrem zahraničí Músou, ministrem pro mezinárodní spolupráci Ramalláhem a náměstkem gen. taj. LAS Omránem, podepsal dohodu o podpoře a ochraně investic a protokol o spolupráci mezi ministerstvy zahraničních věcí.

Listopad 1993
EAR navštívil ministr obchodu a průmyslu V. Dlouhý, sešel se s ekonomickými ministry EAR, podnikatelskými kruhy, podepsal obchodní dohodu a memorandum o spolupráci mezi MPaO ČR a Ministerstvem elektřiny a energetiky EAR.

Březen 1994
Náměstek ministra zahraničí M. Ghunajm.

Květen 1994
Předseda zahraničního výboru PSP ČR J. Payne.

Červen 1994
náměstek ministra zahraničí P. Bratinka.

Červenec 1994
Na pozvání prezidenta Havla navštívil ČR prezident H. Mubárak, jednal s prezidentem V. Havlem, premiérem V. Klausem, primátorem J. Koukalem, členy jeho doprovodu byli ministři Músá, Bajjúmí a Fauzí, kteří jednali se svými resortními kolegy Zieleniecem, Dlouhým a Skalickým.

Leden 1995
EAR navštívil tehdejší premiér V. Klaus, v průběhu návštěvy byl přijat egyptským prezidentem Muhammadem Husní Mubárakem, předsedou Lidového shromáždění EAR Ahmadem Fathí Surúrem a generálním tajemníkem Ligy arabských států Esmatem Abdel Magídem. Václav Klaus během návštěvy podepsal dohodu o zamezení dvojího zdanění.

Květen 1995
Náměstek ministra zahraničí M. Ghunajm.

Březen 1996
EAR navštívil ministr školství mládeže a tělovýchovy Ivan Pilip, který jednal se svým partnerem Husajnem Kámilem Baháuddínem, v této souvislosti byl podepsán prováděcí program ke kulturní dohodě.

Listopad 1996
Vrchní ředitel sekce informační a ekonomické MZV P. Gandalovič.

Březen 1997
Návštěva místopředsedy vlády a ministra zemědělství ing. Josefa Luxe. Byl přijat prezidentem Mubárakem, jednal s místopředsedou vlády a ministrem zemědělství a zúrodňování půdy Yousuffem Wallym. Během pobytu byla podepsána mezirezortní Smlouva o spolupráci na úseku zemědělství a potravinářského průmyslu. Dále ing. Lux jednal s ministrem energetiky Maherem Abázou, který je zároveň předsedou Společnosti egyptsko-českého přátelství.

Březen 1998
Náměstek ministra zahraničí J. Winkler navštívil Egypt.

Únor 1999
Náměstek ministra zahraničí M. Palouš navštívil Egypt.

Květen 1999
Náměstek ministra zahraničí K. Šazlí navštívil Českou republiku.

Červen 1999
Návštěva ministra průmyslu a obchodu M. Grégra v Egyptě, jednání s premiérem Ganzourim, min. zemědělství a místopř. vlády Walím, min. průmyslu Ghalím, min. energetiky Abazou, min. průmyslu a miner. zdrojů Redou, min. obrany Tantawim, EBA (Eg. Business Association).

Říjen 1999
Náměstek ministra obrany ČR J. Tomáš navštívil Egypt.

Listopad 1999
Delegace Senátu ČR - Výbor pro životní prostředí vedená předsedou P. Smutným, jednání u ministryně životního prostředí EAR M. Ebeidové, účast na konferenci o životním prostředí

Prosinec 1999
Návštěva ministra vyššího školství M. Šehába v Praze, podepsání nového prováděcího programu ke Kulturní dohodě na rok 2000-2002.

Leden 2000
Návštěva ministra zahraničí ČR J. Kavana v Káhiře. Jednání s prezidentem Mubárakem, premiérem Ebeidem, ministrem zahraničí Músou, ministry zemědělství a obrany, generálním tajemníkem Ligy arabských států. Během návštěvy byla podepsána dohoda o zrušení vízové povinnosti pro držitele diplomatických a služebních pasů ČR a diplomatických, služebních a zvláštních pasů EAR. Dále podepsán dohoda o spolupráci mezi Diplomatickou akademií MZV ČR a Diplomatickým institutem MZV EAR.

Duben 2000
V rámci veletrhu AGROFOOD 2000 navštívil EAR ministr zemědělství ČR J. Fencl. Podepsána dohoda o spolupráci ve fytosanitární oblasti a Veterinární dohoda.

Červen 2000
Předseda Shoura Council EAR Moustafa Kamal Helmi jednal v Praze s předsedkyní Senátu L. Benešovou a předsedou Poslanecké sněmovny V. Klausem.

Červen 2000
Návštěva náměstka ministra zahraničí M. Fathu l-láha v České republice.

Prosinec 2000
Návštěva náměstka ministra zahraničí H. Kmoníčka v Egyptě.

Květen 2001
Návštěva náměstka ministra zahraničí H. Kmoníčka v Egyptě.

Listopad 2001
Návštěva ministra školství, mládeže a tělovýchovy E. Zemana v Egyptě.

Leden 2003
Jednání náměstka ministra zahraničí R. Jindráka o spolupráci v obchodně-ekonomické a vojenské oblasti.

Duben 2003
Návštěva předsedy delegace výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu PSP ČR W. Bartoše .

Červen 2003
Návštěva předsedy výboru pro školství a vědu Parlamentu EAR H. Badráwího.

Září 2003
Návštěva předsedy vlády V. Špidly doprovázeného ministrem obchodu a průmyslu M. Urbanem a ministryní školství, mládeže a tělovýchovy P. Buzkovou.

Prosinec 2003
Návštěva náměstka ministra zahraničí pro evropské záležitosti M. Ša´bána

Leden 2004
Jednání místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí ČR C. Svobody s egyptským prezidentem H. Mubárakem, svým protějškem A. Máhirem a generálním tajemníkem Ligy arabských států A. Músou.

Únor 2004
Delegace vedená náměstkem ministra průmyslu a obchodu M. Somolem.

Září 2004
Jednání ministra životního prostředí ČR L. Ambrozka s rezortním kolegou Magedem Georgem Eliasem o možnostech vzájemné spolupráce. Během návštěvy byl sjednán "Protokol o spolupráci v oblasti ochrany životního prostředí mezi Ministerstvem životního prostředí České republiky a Ministerstvem pro záležitosti životního prostředí Egyptské arabské republiky".

Prosinec 2004
Jednání náměstka ministra zahraničí P. Koláře s náměstkem pro evropské záležitosti Ašrafem Rašídem. V rámci konzultací se uskutečnila setkání s ministrem zahraničních věcí Ahmadem Abu ´l-Ghajtem, předsedou zahraničního výboru Lidového shromáždění Parlamentu EAR Mustafou al-Fikkím a zmocněncem ministryně pro mezinárodní spolupráci Abdurrahmánem Músou.

Leden 2005
Jednání prezidenta ČR V. Klause a premiéra EAR A. Nazífa v Davosu u příležitosti Světového ekonomického fóra.

Březen 2005
Parlamentní delegace vedená místopředsedou Senátu P. Pithartem za účelem prvního zasedání Euro-středomořského parlamentního shromáždění v Káhiře (poslanci P. Svoboda, M. Kužvart, senátor J. Vaculík a poslankyně EP J. Hybášková). Místopředseda Pithart při této příležitosti jednal s předsedou Šúry (horní komory) egyptského parlamentu Safwatem aš-Šarídem.

Září 2005
Schůzka ministrů zahraničních věcí C. Svobody a A. Abu ´l-Ghajta v New Yorku na okraj 60. Valného shromáždění OSN.

Listopad 2005
Jednání poslance EP J. Zahradila s generálním tajemníkem koordinačního sekretariátu pro implementaci asociační dohody s EU Nihádem Abdullatífem, náměstkem ministra pro evropské záležitosti Ašrafem Rašídem a předsedou výboru pro otázky arabské, mezinárodní a národní bezpečnosti horní parlamentní komory (Shura Council) Muhammadem Basjúním.

Leden 2006
Konzultace náměstka ministra zahraničních věcí pro evropské záležitosti A. Rašída s náměstkem pro dvoustranné vztahy T. Pojarem. V rámci konzultací se uskutečnila setkání náměstka Rašída s ministrem zahraničních věcí Cyrilem Svobodou, s předsedou zahraničního výboru PSP ČR Vladimírem Laštůvkou a náměstkem ministra průmyslu a obchodu M. Tlapou.

Březen 2006
Delegace zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR vedená V. Laštůvkou .

Březen 2006
Návštěva EAR náměstka ministra zahraničních věcí Jaroslava Bašty.

Březen 2006
Oficiální návštěva předsedy vlády ČR Jiřího Paroubka, jednání s egyptským prezidentem Husní Mubárakem, předsedou vlády EAR Ahmadem Nazífem a s generálním tajemníkem Ligy arabských států Amrem Músou

Květen 2006
Delegace Výboru Senátu ČR pro hospodářství, zemědělství a dopravu vedená předsedou J. Vaculíkem.

Červen 2006
Návštěva náměstkyně ministra obrany Jaroslavy Přibylové (Světové fórum o ženách).

Červen 2006
Jednání ministra pro investice Mahmoud Mohieldina s ministrem financí M. Sobotkou. Výsledkem jednání byl souhlas egyptské strany s renegociací bilaterální Smlouvy o podpoře a ochraně investic s cílem harmonizovat smlouvu po vstupu ČR do EU.

Prosinec 2006
Delegace vedoucích představitelů českých firem vedená náměstkem ministra dopravy V. Kocourkem.

Leden 2007
Expertní delegace ministerstva financí vedená vedoucím SO MF V. Rombaldem, jednání o harmonizaci investiční dohody.

Únor 2007
Návštěva guvernéra oblasti Rudého moře gen. Bakr al-Rašídího.

Květen 2007
Návštěva ministra životního prostředí Maged George Ghattase, jednání s ministrem životního prostředí M. Bursíkem.

Květen 2007
Obchodní delegace vedená náměstkem MZV pro vnější ekonomické vztahy a zahraniční prezentaci D. Gladišem

Září 2007
Návštěva ministra zemědělství Amina Ahmada Abazy.

Říjen 2007
Návštěva ministra cestovního ruchu Zoheira Garrany.

Listopad 2007
Návštěva ministra vlády ČR a předsedy Legislativní rady vlády ČR JUDr. Cyrila Svobody, jednání s předsedou Lidového shromáždění Parlamentu EAR Ahmadem Fathi Sururem a ministryní pro mezinárodní spolupráci Fajzou Abu an-Naga.

Duben 2008
Na pozvání prezidenta Husního Mubáraka navštívil Prof. Václav Klaus, Prezident České republiky, Egyptskou arabskou republiku. Během své návštěvy jednal s prezidentem Egyptské arabské republiky Husním Mubárakem, předsedou vlády Ahmadem Nazífem, předsedou Lidového shromáždění Ahmadem Fathí Surúrem, předsedou Poradního shromáždění Muhammadem Safwatem aš-Šarífem a generálním tajemníkem Ligy arabských států Amrem Músou. Prezident Václav Klaus byl na své státní návštěvě EAR doprovázen početnou obchodní delegací.

Květen 2008
Návštěva ministra zemědělství P. Gandaloviče v Egyptě, setkání s předsedou vlády EAR Ahmadem Nazífem, ministrem zemědělství Ahmadem Amínem Abázou, ministrem zavlažování a vodních zdrojů EAR Mahmúdem Abú Zajdem a členy Výboru pro zemědělství a zavlažování Lidového shromáždění Parlamentu EAR

Prosinec 2008

Oficiální návštěva ministra zahraničí Egypta A. Abú el-Gheita v ČR. Během historicky první návštěvy egyptského ministra zahraničních věcí EAR v ČR (resp. druhé návštěvy od navázání česko-egyptských vztahů v roce 1922) se setkal s ministrem zahraničí K. Schwarzenbergem, prezidentem V. Klausem, předsedou Senátu PS ČR P. Sobotkou, předsedou PSP ČR M. Vlčkem a předsedou vlády M. Topolánkem.

Únor/březen 2009

Návštěva Zahraničního výboru PS P ČR v Egyptě vedené J. Hamáčkem, předsedou výboru (ČSSD), v níž dále byli F. Novosad (ČSSD) a V. Exner (KSČM). Program návštěvy obsahoval setkání se zahraničním výborem Lidového shromáždění (předseda Moustafa Mohamed Al Feqi), přijetí u předsedy Lidového shromáždění Fathi Surúra, setkání s předsedou výboru pro zahraniční vztahy a národní bezpečnost Poradního shromáždění (Šúry) Mohamedem Bassunim, setkání s ministrem zahraničních věcí Aboul Gheitem, setkání s ministrem pro právní a parlamentní záležitosti Mufidem Šehabem. Delegace ZV se rovněž setkala s GT LAS Amr Mússou.

1. pololetí 2009

Opakované návštěvy ministra zahraničí K. Schwarzenberga v EAR v souvislosti s předsednictvím ČR v EU. Setkání s ministrem zahraničí EAR A. Ghettem, GT LAS A. Músou.

Říjen 2009

Oficiální návštěva ministra zahraničí J. Kohouta v EAR, během níž se sešel s premiérem A. Nazífem, ministrem zahraničí A. Gheitem, ministrem zemědělství a předsedou Společnosti česko-egyptského přátelství A. Abazou, členy Egyptského parlamentu a zástupci podnikatelských kruhů. Byl rovněž přijat generálním tajemníkem Ligy arabských států A. Músou.

Listopad 2009

Návštěva předsedy PS P ČR M. Vlčka v EAR, během níž se sešel s předsedou Lidového shromáždění EAR F. Surúrem, ministrem zemědělství a zúrodňování půdy a předsedou Společnosti česko-egyptského přátelství A. Abazou a předsedou hospodářského výboru Lidového shromáždění a současně předsedou meziparlamentní skupiny v rámci MPU Egypt-ČR M. El-Sa‘idem.

Únor 2010

Návštěva prezidenta republiky V. Klause v EAR. Prezident V. Klaus se během své návštěvy sešel s egyptským protějškem prezidentem Mubárakem, s premiérem A. Nazífem. Součástí jednání byla ceremonie podpisu Memoranda o porozumění a spolupráci v oblasti cestovního ruchu a podpisu Společného prohlášení ke specifikaci aktivit v rámci Protokolu o spolupráci v oblasti ochrany životního prostředí. Prezident V. Klaus se rovněž sešel s předsedou Lidového shromáždění Parlamentu EAR F. Surúrem, s předsedou Poradního shromáždění (Šúry) Parlamentu EAR M. S. El Šerifem a GT LAS A. Músou. Prezident republiky inauguroval v Egyptském muzeu v Káhiře výstavu Českého egyptologického ústavu oslavující 50. výročí české egyptologie. Výstava „Discovering Ancient Egypt - Fifty Years of the Egyptian-Czech Collaboration in Archaeology“.

Březen 2010

Návštěva ministra dopravy G. Slamečky v EAR. Ministra  během jeho návštěvy doprovázela podnikatelská mise složená ze zástupců firem AŽD Praha s.r.o, Prokop Rail, a.s., Elektrizace železnic Praha a.s., DT-výhybkárna a strojírna, a.s. a KPM CONSULT, a.s .

Březen 2010

Návštěva delegace Výboru pro záležitosti EU Senátu P ČR v EAR, kterou vedl L. Sefzig, předseda výboru, a v níž byli místopředsedové výboru M. Krejča, P. Trpák a V. Koukal.

Březen 2010                   

Návštěva ministryně školství M. Kopicové v EAR Na pozvání ministra vysokého školství a státního ministra pro vědecký výzkum Háního Mahfúze Helála. Kromě schůzky s ministrem Helálem proběhla jednání také s ministrem vzdělání Ahmadem Zakím Badrem a ministrem kultury Fárúqem Abdalazízem Husním. Ministryně Kopicová a ministr Helál podepsali v průběhu návštěvy Memorandum o porozumění, týkající se spolupráce v oblasti školství, vědy a výzkumu. Paní ministryně a členové její delegace, mezi kterými byli i představitelé české akademické obce, navštívili také několik egyptských vysokoškolských institucí a to jak v Káhiře (státní Univerzita Ajn Šams), tak i Alexandrii (státní Alexandrijská univerzita a Arabská akademie pro vědu, technologii a námořní dopravu LAS). V Asuánu pak paní ministryně inaugurovala v Muzeu Núbie výstavu „Martin Roubík – architekt“.

Duben 2011

Konzultace náměstka ministra zahraničí Egypta A. Fathalláha v ČR, během nichž jednal s NM T. Dubem.

Září 2011

Návštěva ministra zahraničí Egypta M. K. Amra v ČR, během níž se setkal s ministrem zahraničí K. Schwarzenbergem.

Březen 2012                   

Návštěva ministra životního prostředí M. Chalupy v EAR; setkání s ministrem životního prostředí EAR.

Říjen 2012

Návštěva náměstka ministra zahraničí T. Duba v EAR, jednání s náměstkem ministra zahraničí H. Badrem ad.; účast na vzpomínkových aktech k 70. výročí bitvy u El Alamejnu.