česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekty realizované v roce 2011: Středověká opavská a opolská knížata v komparativní perspektivě

Dnešní díl seriálu se bude zabývat jedním ze tří projektů realizovaných v roce 2011 Slezskou univerzitou v Opavě. Jeho tematika je tentokrát historická.

Cílem projektu bylo vytvoření platformy českých a polských historiků, kteří by prostřednictvím společných setkání nad odbornými tématy narušovali stereotypy diskursivních rámců při výkladu národních dějin. V uplynulém roce se na půdě Slezské univerzity uskutečnil společný odborný workshop věnovaný tématu rezonujícímu v obou národních historiografiích. V odborných příspěvcích a v následných diskuzích byla komparována metodologická východiska i přístupy českých i polských historiků. Podařilo se tak splnit cíl projektu, a to včetně zapojení doktorandů Slezské univerzity v Opavě a Opolské univerzity v Opolí do přípravy resp. do realizace společného workshopu a jeho publikačního výstupu.

Horní Slezsko, nebo Slezsko obecně, bývá současnou historiografií vnímáno jako prostor paralelních mocenských sítí geograficky omezených rozlohou jednotlivých knížectví. Dominantní zastřešující silou celého regionu zůstávala královská moc. Knížata si však v každém z knížectví budovala vlastní správní struktury, k jejichž propojování nedocházelo ani při scelování zemí pod vládou jednoho zeměpána. V pozdním středověku každá zemská obec „nalézala“ spolu s knížetem právo na zemských soudech, kníže podporoval hierarchicky uspořádané městské sítě a svoji pozornost věnoval rodovým klášterům. Diskuse vedená historickou obcí se tak upíná k otázce významu „tradice“ a „rodové paměti“ slezských knížat, k míře výkladu jednání knížat jako „aktivních aktérů“ při utváření správních struktur či v celozemské a středoevropské politice. Pro komparaci v rámci opavského workshopu byla vybrána knížectví pod vládou opavských Přemyslovců (opavské a ratibořské) a opolských Piastovců (opolské knížectví). Srovnávány tak byly mocenské struktury dvou sousedních území, ale s odlišnou právní genezí, a to na příkladu vztahu k městům, ke šlechtické obci, rodovým strategiím knížecích rodů i k panovnickým dvorům.

Klíčovou součástí řešení projektu byl společný česko-polský workshop věnovaný pohledům na působení hornoslezských knížat. Workshop byl realizován na půdě Slezské univerzity dne 29. června 2011 za účasti historiků Slezské a Opolské univerzity, ale rovněž z Akademie věd ČR, Univerzity Karlovy a Palackého univerzity v Olomouci. Do workshopu se zapojili i doktorandi obou spolupořádajících institucí – jako přednášející, autoři zpráv o workshopu publikovaných v odborných periodicích i jako organizátoři.

Současně byly připraveny do tisku studie ze společného workshopu, které budou publikovány v roce 2012 v recenzovaném periodiku Acta historica Universitatis Silesianae Opaviensis (5. ročník).

Cílem projektu byla vedle samotného workshopu a přípravy odborných studií k jejich publikování i dostatečná publicita projektu. O realizaci workshopu proto informovaly zprávy, které byly uveřejněny na webech obou spolupořádajících institucí a internetovém serveru Centra medievistických studií (AV ČR), prostřednictvím jehož databáze byla zpráva o konání setkání rozeslána na rozsáhlý korpus adres českých i zahraničních historiků. Připravena byla zpráva do tištěných Novin Slezské univerzity i domácích a zahraničních odborných periodik, jejichž zaměření cílí na odbornou veřejnost zabývající se česko-polskou či slezskou tematikou. Širší veřejnost by se se závěry projektu měla seznámit prostřednictvím paralelně probíhajících projektů, do jejichž realizace se tyto výsledky promítnou. Jedná se zejména o připravovanou monografii věnovanou opavským Přemyslovcům (Nakladatelství Lidové noviny) a tematické výstavy realizované na půdě Slezského muzea v rámci projektů NAKI.

 Realizovaným workshopem si obě strany ověřily možnosti další spolupráce a společného zapojení do projektů. Tato spolupráce by měla pokračovat i v dalších letech. Vzniklý seznam adres účastníků projektu už v tuto chvíli slouží jako databáze pro vzájemné informování o konferencích pořádaných na české či polské straně. Účastníci workshopu se tak už v roce 2012 setkají na několika dalších odborných setkáních (např. Česko-polská komise historiků v Opoli; workshopy realizované v rámci evropských projektů v Opavě aj.). V obecné rovině projekt umožnil diskusi zástupců obou národních historiografií a připravil půdu pro další projekty zajišťované s přispěním obou stran. V tuto chvíli je například připravován projekt studentských exkursí z obou zmíněných univerzit, který bude směřovat na české, resp. polské území. Závěry z projektů byly prezentovány i na Univerzitě třetího věku zajišťované na Slezské univerzitě v Opavě. Další ohlasy se očekávají po publikování připravených studií.

Česko-polské fórum projekt kofinancovalo částkou 31 000,- Kč

přílohy

workshop 467 KB DOCX (FILE_TYPE_DOCX) 2.3.2012