česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekty realizované v roce 2011: Analýzy sociální reality česko-polského příhraničí po vstupu do Unie

Realizátory projektu byly Fakulta veřejných politik Slezské univerzity v Opavě a Uniwersytet Opolski, Institut socjologii v Opole.

Projekt navázal na základní aktivity projektu realizovaného v roce 2010, který výzkumným šetřením mapoval sociální realitu v příhraničí (Moravskoslezský kraj a Opolské vojvodství), zpracoval výsledky do monografie a navrhl opatření pro zkvalitnění veřejné správy a pro udržení sociálního konsensu ve společenské praxi. Šlo o pokračování již probíhajícího projektu.

Jeho cílem bylo systematické tvůrčí využití poznatků a komercionalizace výsledků výzkumu formou strukturovaných analýz mapování sociální reality v česko-polském příhraničí pět let po vstupu obou zemí do Evropské unie. Obsahem pokračovací projektové vize bylo využití vícezdrojového potenciálu daného nastartovanou diskuzí o problematice definování, vývoje a projevů nových sociálních rizik v příhraničí a zejména vytvoření komparací zjištěných informací se statistickými, ekonomickými a společenskými projevy v celostátním, evropském i světovém měřítku. Byly využity informace sekundárních zdrojů a souvislostí problematiky, jako jsou výsledky vlny evropského a tři vln světového šetření hodnot, zejména pak aktualizovaná šetření let 1999 - 2002 a šetření pro třetí vlnu výzkumu EVS či různá regionální šetření nestátních neziskových organizací a vysokých škol 

Analýzy slouží nejen pro statistické srovnání poznaných postojů, ale pomocí jejich hodnocení na základě měřitelných výsledků v širších srovnáních lze poukázat na úspěchy či konkrétní problémy. Etapa s převahou základního výzkumu z r. 2010 byla doplněna nejen o rozšíření informací v mezinárodním měřítku ale i o část specifického výzkumu, tj. výzkumu, který je spojen s výukou studentů, kteří si novou zkušenost přenesou do praxe.

Hlavním přínosem realizace projektu bylo posílení česko-polských vztahů, protože na realizaci všech klíčových aktivit projektu se podílely dva odborné týmy (akademičtí pracovníci z Ústavu veřejné správy a regionální politiky, SU v Opavě a akademičtí pracovníci z Institutu socjologii Opolské univerzity). Obě pracoviště své odborné výstupy prezentovaly na mezinárodní konferenci a v publikacích.

Výstupy projektu tvořily:

1)     Mezinárodní konference „Analýzy sociální reality česko-polského příhraničí po vstupu do Unie“ (program konference uveden v příloze)

2)     Sborník z konference: Václavíková, A. Chmelařová, M..: Udržitelnost rozvoje společnosti a kvalita života. Analýzy sociální reality česko-polského příhraničí po vstupu do Evropské unie. 1. vyd. Opava, ÚVSRP FVP SU, 2011, 43s. ISBN  978-80-7248-696-0. (počet  100 kusů)

3)     Monografie:

a)     Kolibová, H. a kol. :Analýzy sociální reality česko-polského příhraničí po vstupu do Unie. Opava, ÚVSRP FVP SU, 2011, 141s. ISBN  978-80-7248-697-7. (počet 100 kusů)

b)     Kolibová, H. et.al.:  Analyses of the social reality in the czech-polish border zone after the entry to the Euroepan union, Opava, ÚVSRP FVP SU, 2011, 130s. ISBN  978-80-7248-714-1. (počet 80 kusů) – viz příloha

Česko-polské fórum projekt kofinancovalo částkou 52 500,- Kč.

 

 

 

 

přílohy

su-analýzy-konference-program 367 KB PDF (Acrobat dokument) 13.4.2012

su-analýzy-konference-sborník 3 MB PDF (Acrobat dokument) 13.4.2012