česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekty realizované v roce 2011: Polské předsednictví v Radě EU 2011: očekávání z hlediska České republiky a možnosti spolupráce

Realizátorem projektu vztahujícího se k prioritním tématům polského předsednictví v EU byl Institut pro evropskou politiku EUROPEUM.

Záměrem projektu bylo vytvořit platformu pro analýzu a debatu pravděpodobných priorit polského předsednictví v Radě EU z hlediska priorit a zájmů České republiky. V rámci projektu byly realizovány následující aktivity a výstupy:

a)     Pět krátkých studií, hodnotících české postoje v pěti identifikovaných prioritních oblastech českého předsednictví v Radě EU, které sloužily jako podkladový materiál pro expertní diskusi a na základě výstupů této diskuse byly modifikovány dle uvážení autorů. Tyto studie byly zpracovány odborníky identifikovanými předkladatelem (Institut pro evropskou politiku EUROPEUM) a následně publikovány na stránkách Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM a Institutu pro veřejné otázky (viz přílohy).

Konkrétně se jednalo o následující analýzy:

•                    Petr Binhack: Energy Priorities of the Polish Presidency of the EU Council: the Czech Perspective

•                    Lubor Lacina: Time to Start a Serious Budget Debate? Opportunities and Pitfalls of the Polish EU Presidency from the Czech Perspective

•                    Věra Řiháčková: Converging Interests over Undefined Substance? The Polish Presidency and Its Eastern Partnership Agenda in the Light of the Czech Republic´s Priorities

•                    Věra Řiháčková: The EU Single Market – An Agenda of Consensus for the Polish Presidency

•                    Weiss Tomáš: Polish EU Presidency 2011 and the Common Security and Defence Policy: Czech Expectations and Cooperation Opportunities

b)    Autoři těchto pěti krátkých studií následně zpracovali pět krátkých článků typu opinion editorial, určených pro publikaci v polských médiích. Články vycházejí z argumentace a závěrů uvedených analýz, ale převádějí je do novinářského stylu. Těchto pět krátkých článků bylo přeloženo do polštiny a byly publikovány na serveru Euractiv.pl (polská verze významného celoevropského portálu, který se věnuje specificky dění v Evropské unii) a společném webu Institut pro veřejné otázky a deníku Gazeta Wyborcza, který byl zřízen speciálně za účelem informování o aktivitách polského předsednictví.

c)     Byl realizován společný seminář za účasti expertů z Polska a ČR. Seminář se uskutečnil dne 27. 6. 2011 v Praze v prostorách Evropského domu pod názvem „Expectations of the Polish EU Presidency: the Czech Perspective“ (program semináře v příloze). Seminář proběhl dle plánovaného scénáře, tj. byl rozdělen do dvou bloků. První blok se věnoval polským prioritám v oblasti vnitřních politik EU, konkrétně tématu jednání o budoucí víceleté finanční perspektivě EU po r. 2013 a problematice jednotného vnitřního trhu EU. Druhý panel pak byl věnován prioritám polského předsednictví z hlediska vnějších vztahů EU, konkrétně otázce východního partnerství, energetické bezpečnosti a posílení Společné bezpečnostní a obranné politiky EU. Pracovní verze krátkých studií zpracovaných v rámci projektu byly před seminářem zaslány zaregistrovaným účastníkům a byly rovněž distribuovány v tištěné podobě v průběhu semináře.

Formou pěti analýz českých expertů tak byla zevrubně prozkoumána očekávání ČR v pěti prioritních oblastech polského předsednictví v Radě EU (jednotný vnitřní trh, rozpočet EU, Společná zahraniční a bezpečnostní politika EU, Východní partnerství a energetická bezpečnost) a byla formulována doporučení, ve kterých oblastech mohou ČR a polské předsednictví spolupracovat. Zorganizováním společného semináře byla vytvořena platforma pro diskusi mezi českými a polskými partnery zastupujícími různé oblasti společnosti, tj. akademickou obec, státní správu a média. Rovněž došlo ke zlepšení informovanosti o prioritách polského předsednictví v ČR. Publikací krátkých článků českých autorů na dvou polských serverech došlo ke zvýšení informovanosti o českých očekáváních od polského předsednictví v Radě EU v Polsku.

Realizací projektu došlo k posílení profesních vazeb mezi českými a polskými odborníky a ke zvýšení zájmu o priority obou zemí v pěti zkoumaných oblastech a k jejich lepšímu pochopení. Projekt přispěl k intenzivnější reflexi zájmů obou zemí rovněž mezi zástupci státní správy, médií i širší veřejnosti.

Česko-polské fórum projekt kofinancovalo částkou 120 000,- Kč.

přílohy

Binhack - energy 594 KB PDF (Acrobat dokument) 13.3.2012

Lacina_budget 654 KB PDF (Acrobat dokument) 13.3.2012

Rihackova -single market 601 KB PDF (Acrobat dokument) 13.3.2012

Rihackova -EaP 625 KB PDF (Acrobat dokument) 13.3.2012

Weiss - CSDP 579 KB PDF (Acrobat dokument) 13.3.2012

Invitation_Prague_27June 66 KB PDF (Acrobat dokument) 13.3.2012