Česko-polské fórum

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Polská sezóna v Židovském muzeu v Praze vrcholí

Polská sezóna v Židovském muzeu v Praze vyvrcholí v první polovině listopadu dvěma ojedinělými zážitky – spojením jazzu, klasické hudby a klezmeru v charizmatickém podání jednoho z nejvýznamnějších interpretů písní v jidiš na světě a veřejnou premiérou snímku nominovaného na cenu Americké filmové akademie Oscar za nejlepší cizojazyčný film roku 2012.

Hvězdou posledního letošního „polského“ koncertu bude André Ochodlo, polský hudebník německého původu s nezaměnitelným dramatickým talentem, který vystoupí ve Španělské synagoze 6. listopadu od 19:30 hodin společně s Odem Trio ve složení Adam Żuchowski (umělecký vedoucí projektu, kontrabas), Piotr Maślanka (bicí) a Zdzisław Kalinowski (klávesy). Vystoupení navazuje na jeho nejnovější projekt „ Layla“, v jehož rámci současní polští skladatelé, mj.  Jerzy Satanowski, Adam Żuchowski nebo Ewa Kornecka, komponovali hudbu inspirovanou texty významných básníků tvořících v jidiš, jako Abraham Sutzkever, Itzig Manger, Rokhl Korn či Lajzer Ajchenrand. 

Slavnostní zakončení Polské sezóny zajistí 14. listopadu od 18:30 hodin distribuční premiéra nejnovějšího filmu Agnieszky Holland „V temnotě“ za osobní účasti režisérky. Drama bylo natočeno podle skutečných událostí, které se odehrály v nacisty okupovaném Lvově (tehdy Polsko, nyní Ukrajina). Leopold Socha, malý polský zlodějíček a zároveň údržbář místních kanalizací, schová za peníze v podzemním labyrintu skupinu Židů, kteří se snaží uniknout likvidaci lvovského ghetta. Zpočátku je hlavním Leopoldovým motivem cynická snaha vydělat, postupně ale vzniká mezi ním a skupinou zvláštní pouto, které se s každou novou dramatickou událostí v podzemí prohlubuje. Když skupině dojdou peníze, Leopold vidí, že je nemůže opustit, a skrývá její členy dále, za což jemu i celé jeho rodině hrozí smrt. Film, jenž se vymyká obvyklým hollywoodským schématům a klišé o holocaustu, získal řadu prestižních cen nejen v Polsku, ale po celém světě.

Projekt Polská sezóna v Židovském muzeu v Praze byl podpořen z prostředků Česko-polského fóra pro rok 2012.