Česko-polské fórum

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekt Neslyšící bez hranic ukončen

(Archivní článek, platnost skončena 21.12.2013.)

Neslyšící z Valašského Meziříčí a polské Razciborze uzavřeli projekt Neslyšící bez hranic a otevřeli nové dveře další spolupráci.

Projekt se nesl ve dvou rovinách výměny zkušeností. První studentská výměna spočívala nejen v recipročních pobytech, ale cílem bylo využít podobnost maturitního oboru na školách a zapracovat zkušenosti z odborných předmětů ve vzdělávacích programech. Studenti vytvořili navíc originální vícejazyčný kalendář pro rok 2013 v českém a polském jazyce doplněný překladem i v české a polské prstové abecedě. Druhá rovina projektu se zaměřila na vedení škol a jejich sbory. Konfrontace vyústila ve velké setkání v červnu za účasti MŠMT a Cermatu ve Valašském Meziříčí na téma státních maturit s úpravou pro sluchové postižení a aktuální legislativy školství v oblasti vzdělávání neslyšících. Setkání dalo vzniknou dvou pracovním skupinám – při Cermatu a MŠMT.

Do projektu se zapojilo 250 pedagogů a 100 studentů. Nejdůležitější je, že se podařilo vytvořit pracovní i osobní vazby, které určitě budou fungovat dále. Na jaře jsou školy  připraveny k další spolupráci ve vzdělávání v oblasti zahradnictví.