česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava "Zmizelé a nalézané osudy"

(Archivní článek, platnost skončena 23.06.2013.)

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského představuje výstavu Zmizelé a nalézané osudy. Memento dvou světových válek 20. století pro mladého člověka. Pogubione i odnalezione koraliki losu. Memento dwóch wojen światowych w XX wieku dla młodych ludzi.

Výstava je výsledkem mezinárodního česko-polského projektu Střední školy obchodu, služeb a podnikání a Vyšší odborné školy, Kněžskodvorská 33/A z Českých Budějovic ve spolupráci s polskou školou Zespoł Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach. Projekt byl podpořen Ministerstvem zahraničních věcí České republiky v rámci programu Česko-polského fóra v roce 2009. Těžištěm výstavy jsou především fotografické imprese žáků ovlivněných zážitky z návštěvy Osvětimi, výstava je doplněna reprodukcemi dobových fotografií a novinových článků z Protektorátu Čech a Moravy z Českých Budějovic.

Jednou z prvních aktivit projektu bylo zmapování některých pomníků padlým v první světové válce v jihočeském regionu, ale také v polské Haliči, kde mnoho Čechů položilo své životy. S první světovou válkou je spjata i postava dobrého vojáka Švejka, po jehož stopách se studenti vydali z jihočeské Putimi až do polského Przemyslu. Největší část výstavy je věnována druhé světové válce. Studenti pátrali po stopách válečných zločinců – Adolfa Eichmanna, jehož manželka pocházela z Českých Budějovic, a Rudolfa Hősse, velitele vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Zabývali se i osobnostmi Norberta Frýda a Karla Fleischmanna, jejichž osud byl spjatý s Osvětimí. Jeden z výstavních panelů je věnován zániku Židovské obce v Českých Budějovicích.

Projekt zvítězil  v kategorii Spolupráce v evropském finále soutěže Innovative Education Forum, pořádané společností Microsoft v Moskvě, kde uspěl v konkurenci 86 školních projektů z celé Evropy, a zúčastnil se  celosvětového finále ve Washingtonu na podzim minulého roku.

Nad prezentací výsledků projektu převzali záštitu J. E. velvyslanec Polské republiky v České republice Jan Pastwa a hejtman Jihočeského kraje Mgr. Jiří Zimola.

Výstava v Národním pedagogickém muzeum a knihovně J. A. Komenského byla zahájena slavnostní vernisáží dne 21.6.2012 a je přístupná veřejnosti od 22. 6. do 7. 10. 2012. Bližší podrobnosti o výstavě včetně fotodokumentace najdete zde.

přílohy

Výstava-plakát 174 KB JPG (Obrázek / Fotka) 22.6.2012

Výstava-poster 322 KB JPG (Obrázek / Fotka) 22.6.2012