Generální konzulát České republiky v Chicagu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

O Chicagu

Chicago je jedno z nejpopulárnějších měst v celých Spojených státech amerických a ročně jej navštíví milióny turistů. V roce 2010 Chicago hostilo 39,2 miliónů turistů, kteří přispěli do ekonomiky Chicaga celkovou sumou 11,1 miliard dolarů.

Turisticky navštěvovaná místa:

Navy Pier  
Navy Pier Jedná se o 900 metrů dlouhé molo s obchody, restauracemi, výstavnými stěnami a hudebními sály. Nachází se zde i 46 metrů vysoké ruské kolo, které ročně přiláká davy turistů. Od konce května do do konce srpna jsou k vidění na Navy Pier ohňostroje, a to konkrétně v sobotu v 10:15 pm a středu v 9:30 pm. Z tamního mola také vyplouvají vyhlídkové lodě.
   
Michiganské jezero/ Chicago River  
Lake Michigan

Michiganské jezero je třetí největší z pěti Velkých jezer v Severní Americe a slouží nejen jako zásobárna pitné vody, ale především jako rekreační zóna. Pobřeží lemují pláže, přístavy, restaurace a oblíbená 29 kilometrová cyklistická stezka. Je zde možné vypůjčit si vodní skútry, kajaky, loďky nebo vyjet při západu slunce na vyhlídkovou plavbu s výhledem na celé Chicago.

Druhou možností je proplout centrem města po Chicago River, shlédnout jedinečnou architekturu a poslechnout si výklad jak o historii Chicaga, tak o jeho současnosti.

Buckingham Fountain  
Buckingham Fountain Největší fontána na světě, Buckingham Fountain se nachází v Grant Park. Její architekt Edward H. Bennett se nechal se inspirovat Latona fontánou ve Versailles. Fontána reprezentuje Michiganské jezero a čtyři sochy mořských koníků symbolizují státy Illinois, Wisconsin, Michigan a Indiana. Buckingham fontána stříká vodu od dubna do října a ve večerních hodinách mění barvy. Její výstavba stála 750 000 dolarů a sponzorovala ji Kate Buckingham na památku svého bratra.
   
Daley Plaza  
Daley Plaza Daley Plaza je místem, kde se pravidelně konají různé etnické oslavy, festivaly, kulturní akce a v letních měsících farmářské trhy. Je zde umístěna socha od Pabla Picassa. V období Vánoc zde stojí Vánoční stromeček. Nachází se na Washington & Dearborn.
   
John Hancock Center / Observatory   
John Hancock Center / Observatory

Jednou z nejlepších možností jak vidět celé Chicago jako na dlani je z 94. patra John Hancock Observatory. Z observatoře lze při dobré viditelnosti dohlédnout až na čtyři státy – Indianu, Michigan, Wisconsin a Illinois.

Otevírací hodiny jsou denně od 9 am do 11 pm. Vstupné do observatoře je pro dospělé 15 dolarů, pro děti 10 dolarů a pro děti do tří let zdarma. Příjemnou alternativou může být posezení v baru v 95. patře při západu slunce. Adresa je 875 N. Michigan Ave.

   
Willis Tower  
Willis Tower Willis Tower je nejen nejvyšší budova Chicaga, ale také USA. Pro turisty nabízí nezapomenutelný zážitek výhledu na celé město ze 103. patra, tedy 412 metrů výšky. Za krásného jasného počasí je viditelnost až 80 km. Odvážlivci mohou shlédnout město z nově instalovaných celoskleněných balkónů. Vstupné je 17 dolarů, pro děti od tří do jedenácti let 11 dolarů. Otevřeno je denně, od října do března od 10 am do 8 pm, od dubna do září od 9 am do 10 pm.  Adresa je 233 South Wacker Drive.
   
Chicago Cultural Center  
Chicago Cultural Center V historické budově kulturního centra se koná ročně přes 800 kulturních akcí, jako například hudební koncerty, předčítání nových her, taneční vystoupení, filmová promítání, přednášky a diskuze. Budova byla postavena v roce 1897 a dříve sloužila jako městská knihovna. Nachází se na 78 E. Washington Street.
   
Městská galerie v historické budově Water Tower  
Městská galerie v historické budově Water Tower Galerie pořádá bezplatně několikrát do roka výstavy obrazů a fotek různých umělců. Budova, ve které se galerie nachází byla postavena v roce 1869 a jako jedna z mála nebyla zničena během velkého požáru v roce 1871. Nachází se na 806 N. Michigan Ave a od pondělí do soboty je otevřena od 10 am do 6:30 pm, v neděli od 10 am do 5 pm.
   
Water Tower Place  
Water Tower Place Water Tower Place je velké nákupní středisko přímo v centru Chicaga. Najdete tam spoustu obchodů s oblečením, módními doplňky, spodním prádlem, hračkami, elektronikou, ale také mnoho restaurací.  Od pondělí do soboty je otevřeno od 10 am do 9 pm a v neděli jsou otevírací hodiny mezi 11 am a 6 pm. Nachází na 835 N. Michigan Avenue.
   
Macy´s  
Macy´s Další vyhlášené nákupní středisko v centru města, Macy´s, je situované v krásné historické budově z roku 1852. Tento obchodní dům je na seznamu Národních historických památek a můžete ho znát pod dřívějším názvem Marshall Field´s. Jedná se o jeden z největších obchodních domů na celém světě a nakupovat můžete v celkem osmi patrech. V nejvyšším patře se nacházejí mnohé restaurace a kavárny.
   
Socha Marilyn Monroe  
Socha Marilyn Monroe V pátek 15. 7. 2011 byla na N. Michigan Avenue odhalena socha Marilyn Monroe. Autorem této osmimetrové sochy je Seward Johnson, který se nechal inspirovat filmem Slaměný vdovec z roku 1955. Je vyrobena z nerezové oceli, váží 15, 45 tuny a láká davy turistů, kteří si ji ihned oblíbili. Chicago je proslulé svými neobvyklými sochami v ulicích. Před pár lety zdobily ulice plastiky krav z laminátu nebo sochy panenek z vršků od piva.

 

Parky:

V Chicagu se nachází 552 parků  a 33 pískových pláží o celkové rozloze větší něž 3000 hektarů.

Lincoln Park Zoo  
Lincoln Park Zoo Největší park se jmenuje Lincoln Park a ročně ho navštíví přes 20 miliónů turistů. Nachází se tu zoologická zahrada otevřená denně od 10 am do 5 pm a neplatí se v ní vstupné. K vidění jsou zde savci, plazi, ptáci a obojživelníci. Adresa je 2001 N. Clark Street.
   
Millenium Park  
Millenium Park Cloud GateDalším krásným a významným parkem je Millenium Park, který se nachází v centru Chicaga. V parku se nachází Cloud Gate, kterou pro park vytvořil britský architekt Anish Kapoor. Tato „fazole“ je konstruována z leštěné oceli a v ní se odráží celé downtown Chicaga. V Jay Pritzker aréně se pravidelně konají koncerty, výstavy, letní cvičení a také rodinné zábavy. Dále se v parku nachází McCormick Tribune Ice Rink and Plaza. Lední plocha je otevřená pro veřejnost od půlky listopadu do půlky března bez poplatku. Na kluzišti je možné si za 10 dolarů vypůjčit brusle.V letních měsících je místo lední plochy připravena restaurace.
   
Grant park  
Grant Park Jedná se o další park v centru města, ve kterém je výše zmiňovaná Buckingham Fountain. Dále nádherné květinové zahrady a také se v něm pravidelně konají letní koncerty a akce.
   
  Známým parkem je dále Lake Shore Park, který je situovaný při pobřeží Michiganského jezera. V parku je nesčetné množství outdoorových aktivit, včetně tenisových kurtů, dráhy na běhání, dětské hřiště a fitness centrum.

 

Muzea:

Muzea

Hlavní muzea se nacházejí na Museum Campus, který byl oficiálně otevřen v roce1998. Nachází se tam tři nejvýznamnější muzea Chicaga. Konkrétně Adlerovo planetárium a astronomické muzeum, Fieldovo přírodovědné muzeum a Sheddovo akvárium.

Mezi další významné muzea a galerie Chicaga patří: Art Institute, Muzeum historie, Muzeum současného vidění,  DuSableovo muzeum africké historie či Muzeum vědy a průmyslu.

V chicagském Art Institutu je k vidění rozsáhlá sbírka výtvarného umění, především pak z období impresionismu. Mezi významné autory patří například Monet, Renoir, Cézanne či Van Gogh. Otevřeno je denně od 10:30 do 17:00, ve čtvrtek dokonce do 20:00. Vstupné pro dospělé 18 dolarů, studenty a starší 65 let 12 dolarů, pro děti do 14 let zdarma. Adresa je 111 South Michigan Avenue.

Muzeum historie, které prošlo rekonstrukcí v roce 2006 provede návštěvníky minulostí i přítomností. Otevírací doba je od pondělí do soboty od 9:30 am do 4:30 pm a v neděli od 12:00 noon do 5:00 pm. Vstupné je 14 dolarů pro dospělé a 12 dolarů pro studenty. Pro děti do 12 let je vstupné zdarma. Muzeum se nachází na 1601 N. Clark St.

Muzeum současného umění je jedno z největších uměleckých muzeí a nabízí k vidění fotografie, malby, videa, filmy i představení. Muzeum je situováno na 220 E. Chicago Ave a je otevřeno v úterý od 10 am do 8 pm a od středy do neděle od 10 am do 5 pm. Vstupné je 12 dolarů a pro studenty 7 dolarů.

 

Česká komunita

Bohemian National Cemetery  
Bohemian National Cemetery

 

Tento hřbitov byl založen roku 1877 imigranty z Čech, Moravy a Slovenska. Na tomto místě byl rovněž pohřben Antonín Čermák (na obrázku), který  byl starostou Chicaga v letech 1931-1933. Od roku 2006 je tento hřbitov evidován na národním seznamu historických míst. Nachází se na adrese 5255 N. Pulaski Rd.

   
Socha TGM Bronzová socha TGM z roku 1949 se nachází na půdě Chicagské univerzity a autorem sochy je Albín Polášek.
   
Socha Karla Havlíčka Borovského Socha je situovaná v Museum Campus.
   
Česká škola TGM, Cicero V této škole probíhá výuka českého jazyka a sídlí zde československá genealogická společnost.
   
Czechoslovak Heritage Museum Muzeum bylo založeno v roce 1974 a najdete v něm plno krásných předmětů, které jsou spojeny s českou a slovenskou kulturou. Například folklórní kroje, křišťály, granáty, malby a také knihovnu plnou českých knih, které slouží jako cenné zdroje české historie a kultury.
   
American Sokol Organization:  
American Sokol Organization První organizace byla v USA založena 14. 2. 1865 v Missouri třemi muži, a to: Karlem Procházkou, Jaroslavem Vostrovskym a E. B. Erbenem. Pár let na to byly založeny další organizace v Chicagu,  New York, Baltimore, Cleveland, Milwaukee, Detroit, Cedar Rapids a Omany. V dnešní době se Sokol věnuje fyzickému, duševnímu a kulturnímu rozvoji svých členů. Dnes se v Severní Americe nachází 35 jednotek Sokolu a z toho sedm ve státě Illinois.