Generální konzulát České republiky v Chicagu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státní sociální podpora

Sociální dávky (konkrétně přídavek na dítě, rodičovský příspěvek, porodné) patří mezi dávky státní sociální podpory, které jsou poskytovány při splnění podmínek uvedených v zákoně o státní sociální podpoře (zákon č. 117/1995 Sb.).

Dávky státní sociální podpory náleží při splnění konkrétních stanovených podmínek pouze fyzické osobě, jestliže tato osoba a osoby společně s ní posuzované jsou na území České republiky hlášeny k trvalému pobytu. Za trvalý pobyt se pro účely poskytování dávek státní sociální podpory považuje také pobyt cizince na území České republiky hlášeného k pobytu na území České republiky s výjimkou žadatele o udělení azylu, a to ode dne, kterým uplynulo 365 dnů ode dne hlášení. Podmínka uplynutí 365 dnů ode dne hlášení se nezkoumá u dětí cizinců - hlášených k pobytu na území České republiky a narozených na území České republiky, do jednoho roku jejich věku (dítě českého státního občana a cizince, jež má i české státní občanství, se samozřejmě pokládá za občana ČR i pro účely státní sociální podpory).

V případě, že se občan ČR zdržuje dlouhodobě v USA, ale je stále trvale hlášen - i s dalšími společně posuzovanými osobami - k pobytu na území ČR, může uvažovat o podání žádosti o přiznání výše uvedených dávek.

Doporučujeme obrátit se na internetové stránky ministerstva práce a sociálních věcí ČR, kde lze zjistit podrobnosti pro podání žádosti a rovněž zde naleznete v elektronické podobě příslušné formuláře.