Generální konzulát České republiky v Chicagu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k uplatnění nároku na sociální dávky

Sociální dávky (konkrétně přídavek na dítě, rodičovský příspěvek, porodné) patří mezi dávky státní sociální podpory, které jsou poskytovány při splnění podmínek uvedených v zákoně o státní sociální podpoře (zákon č. 117/1995 Sb.).

Dávky státní sociální podpory náleží při splnění konkrétních stanovených podmínek pouze fyzické osobě, jestliže tato osoba a osoby společně s ní posuzované jsou na území České republiky hlášeny k trvalému pobytu. Za trvalý pobyt se pro účely poskytování dávek státní sociální podpory považuje také pobyt cizince na území České republiky hlášeného k pobytu na území České republiky s výjimkou žadatele o udělení azylu, a to ode dne, kterým uplynulo 365 dnů ode dne hlášení. Podmínka uplynutí 365 dnů ode dne hlášení se nezkoumá u dětí cizinců - hlášených k pobytu na území České republiky a narozených na území České republiky, do jednoho roku jejich věku (dítě českého státního občana a cizince, jež má i české státní občanství, se samozřejmě pokládá za občana ČR i pro účely státní sociální podpory).

V případě, že se občan ČR zdržuje dlouhodobě v USA, ale je stále trvale hlášen - i s dalšími společně posuzovanými osobami - k pobytu na území ČR, může uvažovat o podání žádosti o přiznání výše uvedených dávek.

Doporučujeme obrátit se na internetové stránky ministerstva práce a sociálních věcí ČR, kde lze zjistit podrobnosti pro podání žádosti a rovněž zde naleznete v elektronické podobě příslušné formuláře.