Generální konzulát České republiky v Chicagu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR - výsledky hlasování v zahraničí

(Archivní článek, platnost skončena 03.02.2014.)

Hlasování na zastupitelských úřadech České republiky v USA proběhlo ve dnech 27. května a 28. května 2010.

Volby do PSP ČR 2010Češi, kteří ve volbách hlasovali v zahraničí by do Sněmovny poslali TOP 09, ODS, ČSSD a Věci veřejné.

Největší podporu u krajanů za hranicemi České republiky mají pravicové strany. TOP 09 od nich získala 39,6 procenta hlasů a ODS 27,3 procenta. Do Poslanecké sněmovny by se ještě dostala sociální demokracie s šesti procenty a Věci veřejné s 5,3 procenty. Komunisté by se do poslaneckých lavic nedostali.

Na stovce českých zastupitelských úřadů po celém světě se letos k volbám podle ministerstva zahraničí zapsalo 6601 Čechů.

Jak hlasovali Češi v jednotlivých zemích zjistíte ZDE

Českých parlamentních voleb se zúčastnil jen zlomek občanů pobývajících v zahraničí. Víc lidí než před čtyřmi lety hlasovalo na českých zastupitelských úřadech v Belgii, Británii,  Německu, Polsku a Rakousku. Zhruba stejný počet jako tehdy přišel tentokrát v Rusku a ve Spojených státech

Ve Spojených státech volilo zhruba 40 procent z asi 670 voličů, kteří se dopředu zaregistrovali. Kromě nich přišlo do volebních místností na generálních konzulátech v New Yorku, Los Angeles, Chicagu a na ambasádě ve Washingtonu ještě kolem 190 lidí s voličskými průkazy. Celkem tak v USA volilo zhruba 470 osob.

Jak hlasovali Češi v Chicagu naleznete ZDE