Generální konzulát České republiky v Chicagu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Czech That Film: Festival nových českých filmů

3. ročník nejlepších nových českých filmů s názvem Czech That Film se bude konat v 11 amerických městech během čtyř měsíců. Filmový festival byl zahájen 27. března 2014 v Los Angeles a v Chicagu proběhne od 6. do 30. července 2014 v Gene Siskel Film Center. Návštěvníci, kteří při koupi lístku ve Film Center box office na některý z českých filmů použijí promo kód "CONSUL", zaplatí za vstupenku pouze $ 7.

Filmy:

MARKÉTA LAZAROVÁ

1967, Frantisek Vláčil, Československo, 163 min.

V hlavních rolích: Josef Kemr, Magda Vašáryová

http://www.siskelfilmcenter.org/sites/default/files/images/2014/July/thumbs/marketathumb.jpg

Promítání

Neděle, 6. července ve 14:30 hod.

Středa, 9. července v 18:30 hod.

V češtině s anglickými titulky.

Příběh o čisté duši a čisté lásce uprostřed chladného a nemilosrdného středověku natočil František Vláčil na motivy stejnojmenného Vančurova románu. Markéta Lazarová má být zaslíbena bohu a strávit život v bezpečí kláštera, ale namísto toho je unesena čeládkou loupežníka Kozlíka. Uprostřed nelítostné sebranky kupodivu nenachází jen ponížení, ale i lásku, pokoru a pokřivený, leč upřímný smysl pro čest. Vančurova oslava lásky a volnosti se ve Vláčilově pojetí mění v temné středověké drama, které krom syrové atmosféry vyniká i neobyčejnou poetizací filmových obrazů.

See video

 

 VŠIVÁCI (LOUSY BASTARDS)

Chicágská premiéra!

2014, Roman Kašparovský, Česká republika, 100 min.

Hrají: Tereza Voříšková, Jiří Mádl, Kryštof Hádek, Jiří Langmajer, Ondřej Malý, Ondřej Vetchý, Iva Janžurová, Marek Taclík, Andrea Kerestešová, Tatiana Vilhelmová, Nikol Moravcová, Sabina Remundová, Aneta Krejčíková, Matěj Převrátil, Filip Antonio, Eliška Křenková

http://www.siskelfilmcenter.org/sites/default/files/images/2014/July/thumbs/lousythumb.jpg

Promítání

Neděle, 13. července v 15:00 hod.

Pondělí, 14. července v 18:00 hod.

V češtině s anglickými titulky.

Příběh dvou bratrů, které rozdělila jedna žena. Špičkový neurochirurg utápějící se v bludném kruhu operací, alkoholu a milostných avantýr a jeho horkokrevný bratr, který se vrátil z české mise v Afghánistánu, vychovává dvě dcery, ale prohrává svůj boj s dluhy a návratem k normálnímu životu. A všechno to řídí jejich matka. Jejich osudy se prolínají s dalšími postavami kolegů, spolubojovníků, kamarádů, všichni však mají něco společného. Každý se totiž někdy zachová jako všivák.

 

COLETTE

Chicágská premiéra!

2013, Milan Cieslar, Česká republika, 126 min.

v hlavních rolích: Jiří Mádl, Clemence Thioly

http://www.siskelfilmcenter.org/sites/default/files/images/2014/July/thumbs/colettethumb.jpg

Promítání


Neděle, 13. července v 17:00 hod.

Středa, 16. července v 19:45 hod.

V angličtině.

Milostný příběh zajatců Viliho (Jiří Mádl) a krásné belgické židovky Colette (Clémence Thioly) vypráví o osudu tajné lásky v prostředí hrůzy a smrti, o tenké hranici mezi dobrem a zlem a pravdou a lží.. V osvětimském koncentračním táboře se před námi odhaluje nelítostný svět každodenního boje o přežití. Vládne tu přísná hierarchie i mezi samotnými vězni. Obchoduje se se vším, co může zachránit život, nebo alespoň na chvíli oddálit smrt. Židovka Colette přijíždí do Osvětimi transportem z Belgie. Vězeň Vili jí poradí, co má říci při selekci, a tím ji zachrání před smrtí v plynové komoře. Colettiny krásy si brzy všimne fanatický důstojník SS Weisacker (Eric Bouwer) a zaměstná ji ve své dílně. Nezadržitelně propadá jejímu kouzlu a zároveň se opájí krutostí a mocí nad životem a smrtí rasově méněcenné bytosti. Navzdory každodennímu utrpení se Vili a Colette sbližují. Jejich láska jim dodává sílu snášet peklo koncentračního tábora. V zoufalém boji o život společně naplánují riskantní útěk...

See video

 

DONŠAJNI (THE DON JUANS)

Chicágská premiéra!

2013, Jříi Menzel, Česká republika, 102 min.

V hlavních rolích: Jan Hartl, Libuše Šafránková

http://www.siskelfilmcenter.org/sites/default/files/images/2014/July/thumbs/donjuansthumb.jpg

Promítání

Neděle, 20. července v 15:00 hod.

Středa, 23. července v 18:00 hod.

V češtině s anglickými titulky.

Oscarový režisér Jiří Menzel se po sedmi letech vrací na plátna kin s prostopášnou komedií o vášni k životu, hudbě a k ženám. Komedie Donšajni odhalí divákům svět opery zbavený pozlátka a přinese příběh o lásce a zklamání, o hudbě a milování a o celoživotní slabosti pro operní pěvkyně. To vše s nadsázkou a humorem typickým pro Menzelovy filmy.

 

JAKO NIKDY (LIKE NEVER BEFORE)

Chicágská premiéra!

2013, Zdeněk Tyc, Česká republika, 100 min.

V hlavních rolích: Jiří Schmitzer, Petra Špalková

 

http://www.siskelfilmcenter.org/sites/default/files/images/2014/July/thumbs/likeneverthumb.jpg

Promítání

Neděle, 20. července v 17:00 hod.

Pondělí, 21. července v 18:00 hod.

V češtině s anglickými titulky.

Konec léta ve filmu "JAKO NIKDY" znamená zároveň konec života. Vladimír Holas umírá. Kdo je Vladimír Holas? Malíř, sochař a pedagog okresního významu. Namaloval spoustu krásných obrazů - ale ne tak skvělých, jak si přál. Nebyl ve straně, nebyl ve Svazu výtvarných umělců, nezaprodal se minulému režimu. Dům v krásné krajině je jeho poslední útočiště, smrt je nevyhnutelná a on nechce umřít v odcizené nemocnici. Chce se skácet ve stoje, tak jak žil. Pro tento komorní film jsou klíčové tři postavy, vedle hlavního hrdiny jsou tu dvě ženy: Karla, asi pětatřicetiletá, je svému životnímu partnerovi něčím podobná: malířka, bohémka, pro ostrá slova nejde daleko. Kontrastní k těm dvěma je Jaruna, vdaná asi pětapadesátiletá žena, zdravotní sestra. Kdysi byla milenkou pana malíře. Tato trojice vede marný boj se smrtí, bojují sami se sebou a současně mezi sebou - což přináší každému z nich určité očištění.

 

See video

 

LÍBÁNKY (HONEYMOON)

2013, Jan Hřebejk, Česká republika, 97 min.

V hlavních rolích: Aňa Geislerová, Stanislav Majer

http://www.siskelfilmcenter.org/sites/default/files/images/2014/July/thumbs/honeymoonthumb.jpg

Promítání

Neděle, 27. července v 15:00 hod.

Středa, 30. července v 18:00 hod.

V češtině s anglickými titulky.

Líbánky se odehrávají v čase dvou dnů svatební oslavy. Nevěsta a ženich – Tereza (Anna Geislerová) a Radim (Stanislav Majer) tvoří půvabný pár, navzdory tomu, že oba již prošli manželskou zkušeností a odnesli si z ní své šrámy. Tereza zklamané srdce, Radim dospívajícího syna. Jsou však odhodláni zkusit to znovu, jsou přesvědčeni, že tentokrát to vyjde. A zdá se, že svatební oslavy, které probíhají v prosluněném dni v rodinném kruhu v sídle nevěstiných rodičů obklopeném romantickou krajinou, budou skutečně nejkrásnějším začátkem společného života. Ovšem kdyby se na svatební hostině náhle neobjevil nezvaný host. Jan Benda si brzy získává náklonnost přítomných. Maminky i tetičky mu podstrojují, muži mu bodře nalévají. Kdo to však vůbec je? A odkud se vzal? Je to jen neškodný vetřelec, který se obvykle vmísí do davu s cílem zadarmo se najíst? Nebo se vynořil z minulosti někoho ze svatebčanů? A koho? S Janem Bendou u svatebního stolu dostává romantika trhliny. Toho chlápka je třeba dostat co nejrychleji pryč. Některá tajemství by prostě neměla být prozrazena!

 

KAWASAKYHO RŮŽE (KAWASAKI’S ROSE)  

2009, Jan Hřebejk, Česká republika, 100 min.

V hlavních rolích: Lenka Vlasáková, Martin Huba

http://www.siskelfilmcenter.org/sites/default/files/images/2014/July/thumbs/kawasakithumb.jpg

Promítání

Neděle, 27. července v 17:00 hod.

Pondělí, 28. července v 18:00 hod.

V češtině s anglickými titulky.

Kdo může posuzovat minulé viny? Kdo je může odpouštět? Může jim čas obrousit hrany? Nebo pokání, jímž se viníci posléze pokusí spasit? Drama Jana Hřebejka podle Cenou Sazky oceněného scénáře Petra Jarchovského vytváří spletitý řetězec podobných otázek a nabízí celou škálu často protichůdných odpovědí. Středobod příběhu tvoří postava renomovaného psychiatra (Martin Huba), morální autority, který má u příležitosti výročí založení republiky získat významné státní ocenění. Právě připravovaný slavnostní akt se stane katalyzátorem událostí, které na povrch vyplaví hříchy minulosti, jež mu můžou zlomit vaz.

 

See video

Czech That Film v Chicagu

http://www.czechthatfilm.com/

Czech That Film už slaví úspěchy