Generální konzulát České republiky v Chicagu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

„A bude hůř“ na Filmovém festivalu EU v Chicagu

V pátek dne 28. 3. 2008 se v Gene Siskel Film Center uskutečnila chicagská premiéra filmu „A bude hůř“. Snímek oceněný nedávno dvěma Českými lvy byl uveden v rámci 11. ročníku festivalu filmů Evropské unie, který zmíněné centrum pořádá ve spolupráci s generálními konzuláty a kulturními centry evropských zemí.

Letošního ročníku se zúčastnilo 61 snímků z 26 států. Hostem večera byl na pozvání Generálního konzulátu autor scénáře a literární předlohy filmu Jan Pelc, který po skončení promítání odpovídal na četné otázky diváků, a to jak v rámci besedy v kinosále, tak i následující číše vína v předsálí.

Černobílá adaptace kultovního románu Jana Pelce představuje divákům období normalizačních sedmdesátých let, "partu hipíků a zevlů, kteří nemají práci, zato žízeň po alkoholu a sexu". Kontroverzní snímek byl v Chicagu přijat naplněným hlavním sálem centra velmi vřele, což potvrdil i zájem diváků v rámci besedy. Americká část publika se zajímala zejména o období normalizace v Československu (význam "undergroundu", vývoj společnosti po revoluci atd.) a pokoušela se i o srovnání místní a československé " květinové generace" a podmínek, v jakých se pohybovaly.

Pelc1
Jan Pelc s Irenou Čajkovou (překlad)

Pelc2
Jan Pelc po skončení promítání filmu

Pelc3
Recepce po skončení promítání

Pelc4
Jan Pelc a generální konzul Marek Skolil