Generální konzulát České republiky v Chicagu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Další večer Filmu s večeří

Další promítání filmu s večeří, z filmového cyklu Jana Šikla "Soukromé století" s názvem Sejdeme se v Denveru, se uskuteční v sobotu 23. června, 2012 v restauraci Klas, 5734 W. Cermak Road, Cicero. Rezervace na telefonním čísle 708-652-0795.

Osud dvou generací rodiny Čvančarů zachycený v letech 1920 – 1970 je výstižným obrazem osudů Československa ve 20.století.

František se narodil v Praze na Žižkově. Jeho otec založil půjčovnu filmů a síť pražských kin. Americké grotesky a hlavně westerny to byl svět, ve kterém vyrůstal. Příběhy z prvorepublikových biografů ovlivnily Františka na celý život. „Sejdeme se v Denveru“ - to byl citát oblíbených filmových hrdinů, kterým se jako kluci spolu loučili.

Když otec po válce o svoji živnost přišel a westerny se ztratily z pláten kin, František se svými kamarády začal točit vlastní filmy. Westerny byly vždycky o souboji dobra se zlem. A jak František říkal, vždycky snažil stát na té správné straně. Jeho životní víru a optimismus nezničil ani zákaz studií, ani kriminál, ve kterém se bezdůvodně ocitl. Nesvoboda a netolerance režimu však postavily Františka do opozice. A když přišel rok 1968, rozhodl se i s rodinou emigrovat. Až za oceán, aby mohl navštívit všechna místa, o kterých v dětství tolik slyšel. Aby si naplnil svůj klukovský sen.

see you in Denver