Generální konzulát České republiky v Chicagu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Chicago navštívil místopředseda vlády ČR Jiří Čunek a delegace Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí

Ve dnech 21. – 23. září navštívila Chicago delegace Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí ve složení Josef Zoser (předseda komise), Mgr. Otakar Veřovský, PhDr. Tomáš Grulich, MUDr. Luděk Sefzig a Bronislava Hegrová (tajemnice komise) v doprovodu Ř OKVZP PhDr. Zdeňka Lyčky. V sobotu dne 22. 9. přicestoval do Chicaga také místopředseda vlády Jiří Čunek v doprovodu tiskového mluvčího KDU-ČSL Martina Horálka.

Chicago navštívil místopředseda vlády ČR Jiří Čunek a delegace Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí

Ve dnech 21. - 23. září navštívila Chicago delegace Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí ve složení Josef Zoser (předseda komise), Mgr. Otakar Veřovský, PhDr. Tomáš Grulich, MUDr. Luděk Sefzig a Bronislava Hegrová (tajemnice komise) v doprovodu Ř OKVZP PhDr. Zdeňka Lyčky. V sobotu dne 22. 9. přicestoval do Chicaga také místopředseda vlády Jiří Čunek v doprovodu tiskového mluvčího KDU-ČSL Martina Horálka.

Senátní delegace v sobotu navštívila v doprovodu konzula Bořka Lizce tradiční českou restauraci Klas v Ciceru, památník Karla Havlíčka Borovského a Český národní hřbitov. Na Českém národním hřbitově si delegace prohlédla mimo jiné historickou budovu kolumbária (na rekonstrukci tamních vitráží získal letos Český národní hřbitov finanční dar Ministerstva zahraničních věcí České republiky) a položila věnec ke hrobu bývalého chicagského starosty Antonína Čermáka. Vedoucí delegace Josef Zoser při této příležitosti ve svém vystoupení vysoce ocenil péči krajanů o tuto výjimečnou kulturní památku.

Místopředseda vlády Jiří Čunek se v doprovodu generálního konzula Marka Skolila v sobotu zúčastnil slavnosti Posvěcení kaple českých patronů a domu České misie - tohoto významného centra místního duchovního a kulturního života. (Po dokončení oprav byl misijní dům znovu slavnostně posvěcen krajanským biskupem Mons. ThDr. Petrem Esterkou z Kalifornie.)

V neděli se obě delegace zúčastnily 68. ročníku největší chicagské folklorní slavnosti Moravského dne. V 10.00 hodin byla slavnost zahájena mší svatou celebrovanou biskupem P. Esterkou z Kalifornie, poté následoval tradiční český oběd a dvouhodinové pásmo písní a tanců v podání členů Ústředny moravských spolků a hostujícího slovenského folklorního souboru Veselica. Odpolední program zahájila vystoupení prezidenta Ústředny Josefa Borýska, generálního konzula Marka Skolila, místopřesedy vlády Jiřího Čunka a vedoucího senátní delegace Josefa Zosera, který předal Josefu Borýskovi za jeho vynikající práci ve prospěch českého dedictví v Chicagu pamětní medaili Senátu Parlamentu Česká republiky. Všichni hosté obdivovali výkony všech účinkujících i kvalitu organizace Moravského dne.

Senators

Senatoři

Senators

Senators

Senators

Senators

Senators

Senators

Senators

Senators

Senators