Generální konzulát České republiky v Chicagu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koncert klasické kytary

(Archivní článek, platnost skončena 31.03.2014.)

Dne 10. dubna vystoupil prof. Vladislav Bláha v kostele České misie (9415 Rochester Avenue, Brookfield, IL). Při koncertu mimo děl autorů klasické hudby zazněla i skladba A. Vivaldiho, která je v originále dílem pro smyčcový orchestr.

Vladislav Bláha, který byl v únoru 2007 anglickým prestižním časopisem Music Opinion v recenzi na koncert v Londýně označen za jednoho z nejlepších českých kytaristů, absolvoval studium na Konzervatoři Brno u Arnošta Sádlíka, na vysoké škole Musikhochschule F. Liszt, Weimar, Německo u Prof. Rollanda Zimmera a doktorantské studium na VŠMU v Bratislavě. Své umění zdokonalil v mistrovských kursech u předních světových pedagogů a interpretů Costase Cotsiolise a Abela Carlevara a na základě stipendia The British Council u Gordona Crosskey (Royal Northern College of Music, Manchester) a u Johna W.Duarte (Londýn) v Anglii.

Úspěchy v soutěžích: Je vítězem čtyř soutěží ve Volos v Řecku, v Markneukirchen v Německu, v Esztergomu v Madarsku a v Kutné Hoře a nositelem bronzové medaile z finále soutěže Radio France v Paříži.

Koncertuje sólově a jako sólista s orchestrem v předních koncertních sálech ve významných městech jako jsou např. Londýn /celkem 10 x, mj. i v Royal Festival Hall /, Tokio, Řím, Paříž, Berlín, New York, Jakkarta, Havana, Lima, Caracas , Los Angeles, Chicago, Miami, Dallas, Vídeň, Zurich, Brussel, Moskva, Valencie, Saigon, Hanoi,celkem v 34 zemích Evropy, Asie, Latinské Ameriky a v USA (sedm turné), kde v roce 1996 byl jmenován čestným občanem města Dallasu. Odborné kritiky v tisku oceňují jeho bohatství hudebního výrazu, vynikající virtuositu, brilantnost a čistotu hry. Bláhův repertoár obsahuje významné kytarové skladby všech epoch včetně koncertů pro kytaru a orchestr A. Vivaldiho, K. Kohouta, F. Carulliho, M. M. Ponceho, J. Rodriga a Bláhovi věnovanému koncertu A. Tučapského. 27 skladatelů 16 zemí bylo uměním Vladislava Bláhy inspirováno k nové tvorbě a věnovalo mu své skladby (např. J.W.Duarte, J. Morel, J.Cardosso, N.Koshkin, F.Kleynjans, M.Tesař, A.Tučapský, M.Štědroň ad).

Vladislav Bláha vyučuje hru na kytaru na Konzervatoři Brno a na JAMU v Brně. Je předsedou České kytarové společnosti o.s., ředitelem Mezinárodního kytarového festivalu BRNO. Často bývá členem mezinárodních porot, vede mistrovské kursy a je vedoucím vzdělávacího programu pro pedagogy ZUŠ.

Nahrál devět samostatných CD a jako sólista se na nahrání dalších šesti CD podílel. Uskutečnil nahrávky pro rozhlas a televizi řady zemí, mimo Evropu i v USA, na Kubě, v Mexiku, Venezuele, v Peru Vietnamu a Indonézii.

 

Webové stránky prof. Bláhy.