Generální konzulát České republiky v Chicagu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Olomoucký rodák Emil Viklický vystoupil v Chicagu s bebopovou legendou Richiem Colem

Na pozvání a s podporou Generálního konzulátu ČR v Chicagu vystoupil ve dnech 2. a 3. června v chicagském klubu BluJazz český jazzový klavírista Emil Viklický v doprovodu altsaxofonové legendy Richieho Colea a jeho chicagských spoluhráčů.

Přestože šlo o první setkání Viklického s Colem, jejich triumfální vystoupení před nadšeným chicagským publikem potvrdilo pravdivost cliché o jazzu jako společném hudebním jazyku přesahujícím národnostní, kulturní i hudební bariéry. Repertoár skupiny, kterou doplnili barytonsaxofonista Ted Hogarth, bubeník Ernie Adams a kontrabasista Aaron Mitter, vycházel nejen z prověřených jazzových standardů bebopové i west-coastové provenience, ale i z moravské hudební tradice, k níž se Viklický – přezdívaný japonským tiskem „Janáček jazzu“ - periodicky vrací jako skladatel i jazzový interpret. Ve střídavě swingující a rockující adaptaci lidové písně „Lásko, bože lásko“ se na výzvu klavíristy ke skupině přidal i improvizovaný vokální sbor místních krajanek. Viklický svou virtuózní a temperamentní hrou okouzlil nejen krajany, ale i početné jazzové zasvěcence v sále a hlasitým uznáním na jeho adresu nešetřili ani jeho spoluhráči počínaje neméně temperamentním saxofonistou Colem. Ten je dnes vedle Phila Woodse považován za jednoho z nejznámějších hudebních dědiců bebopového průkopníka Charlieho Parkera. Vedle vlastních nahrávek s příznačně nazvanou formací Alto Madness (Altové šílenství) se Cole proslavil také svým působením v orchestru bubeníka Buddyho Riche a po boku zpěváka Marka Murphyho, s nímž natočil kultovní album „Bop for Kerouac.“

Oba hlavní sólisté si toto první hudební setkání v nedávno otevřeném klubu BluJazz pochvalovali natolik,  že se již dohodli na pokračování v létě v Chicagu a na podzim v Praze. Současné americké turné E. Viklického dále pokračuje ve městech Cedar Rapids (4. 6.),Coralville (5. 6.), Tacoma (5. 7.) a Yakima (8.7.). Další informace naleznete na http://www.allaboutjazz.com/nebo http://verney.us/.

Informace o hudebnících jsou k dispozici na webových stránkách: E. Viklicky http://www.viklicky.com/, R. Cole http://www.altomadnessmusic.com/, T. Hogarth http://www.tedhogarth.com/.  Fotodokumentace z koncertu bude od pondělí 7. 6. k dispozici na webových stránkách Generálního konzulátu Chicago (www.mzv.cz/chicago) nebo je k vyžádání přímo u autora Steva Starra (czechlegion@mac.com).  

Viklicky1

Viklicky2

Viklicky3