Generální konzulát České republiky v Chicagu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přednáška Otto Urbana na téma Dekadence v českých zemích na přelomu 19. a 20. století

Dne 4. dubna 2007 se v prostorách generálního konzulátu uskutečnila přednáška Otto M. Urbana, Ph.D. na téma „Umění a myšlenka Dekadence v českých zemích, 1880 – 1914“ a prezentace knihy „V barvách chorobných“ (kniha roku 2006, nominace na cenu F. X. Šaldy 2006 a cenu Magnezia Littera 2006). Akce byla uspořádána ve spolupráci s prestižní School of the Art Institute of Chicago (SAIC).

Dekadence

Dne 4. dubna 2007 se v prostorách generálního konzulátu uskutečnila přednáška Otto M. Urbana, Ph.D. na téma "Umění a myšlenka Dekadence v českých zemích, 1880 - 1914" a prezentace knihy "V barvách chorobných" (kniha roku 2006, nominace na cenu F. X. Šaldy 2006 a cenu Magnezia Littera 2006). Akce byla generálním konzulátem pořádána ve spolupráci s prestižní School of the Art Institute of Chicago (SAIC).

Otto Urban je v současné době hostujícím profesorem na SAIC, která již řadu let úzce spolupracuje s českou Akademií výtvarného umění. V lednu letošního roku se přední představitelé SAIC zúčastnili konference na téma Dekadence uspořádané u příležitosti konání výstavy "V barvách chorobných" v pražském Obecním domě. Ve své přednášce Otto Urban prostřednictvím powerpointové prezentace představil nejen výstavu a řadu unikátních děl, které výstava zpřístupnila domácí veřejnosti, ale zabýval se i teoretickým vymezením svébytného dekadentního směru v dějinách evropského umění. Českou dekadenci prezentoval také jako první výrazné vykročení českých umělců směrem od národní emancipace k originální umělecké tvorbě v rámci evropského kontextu. Akce se zúčastnilo kolem padesáti hostů zejména z kulturních kruhů a byla velmi vřele přijata. Po přednášce následovala půlhodina otázek a odpovědí.

14. května (17,30) na tuto akci navážeme přednáškou Prof. Mileny Bartlové o Karlu IV a jeho době, na kterou Vás srdečně zveme.

Zájemci o zakoupení knihy "V Barvách chorobných" se mohou obrátit na vydavatelství Arbor vitae ( arborvitae@volny.cz) nebo přímo jejího autora Otto Urbana ( ottourban@yahoo.com).