Generální konzulát České republiky v Chicagu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Snow Days Chicago 2014

„Snow Days Chicago“ zve již 6. rokem 15 týmů mezinárodních a 15 týmů amerických škol, aby z 6x6x10 stop vysokých bloků sněhu vytvořily na této mezinárodní soutěži ve sněhovém sochařství před zraky diváků originální umělecké dílo. Soutěž, které se bude již po třetí účastnit i tým výtvarníků z Čech, proběhne 5. - 8. února 2014 v srdci Chicaga v parku před Navy Pier.

V zimní atmosféře uprostřed velkoměsta jakoby se zastavil čas. Kolemjdoucí spěchající za svými denními povinnostmi zpomalí krok, aby se nechali vtáhnout do světa sněhových soch, jejichž tvůrci nejsou limitováni tématem a jsou tak vyzíváni vytvořit originální trojrozměrné výtvarné dílo, které nebude k vidění nikde jinde.

Ve středu, v den začátku soutěže jsou k vidění sněhové bloky. Přestože jsou 10 stop vysoké, uprostřed mrakodrapů z dálky připomínají kostky cukru. Postupem času po pečlivém rozměření začíná ubírání materiálu a tak mnohdy kupa ubraného sněhu z bloku může svými rozměry zastínit pomalu rýsující se tvar sochy. V pátek a hlavně v sobotu dopoledne sochaři finišují a divák se tak může potěšit odvážnými tvary soch, někdy až nemyslitelnými při práci se sněhem. V sobotu akci doprovází mnoho zábavných atrakcí nejen pro děti. Oblíbenou se stala též sobotní volba nejhezčí sochy, do které je zapojeno široké publikum. To vše na pozadí mrakodrapů a kotvících lodí zábavného centra Navy Pier.       

Tým České republiky, zastoupený Pavlem Špeldou, Jindřichem Rychterem a Markem Křišťákem se účastní soutěže po malé obměně již třetím rokem. V roce 2012 český tým vytvořil sochu „The Air Life“ a v roce 2013 získal druhé místo se sochou „Stars Observers". Na letošním ročníku bude tým tvořit sochu s názvem „Queen of Lake Michigan“.

U příležitosti třetí účasti českého týmu v soutěži Snow Days se uskuteční výstava pod názvem CZECH ART DAYS IN CHICAGO 2014. Výstava pořádána na českém konzulátu v Chicagu proběhne za laskavé podpory paní generální konzulky Ing. Dany Huňátové 5. -7. února 2014. Slavnostní vernisáž se uskuteční ve středu 5. února v 17 hodin. Pozvánku naleznete v tomto čísle Hlasů národa. Výstava představí tvorbu dvou výtvarníků z českého týmu a bude taktéž ohlédnutím za třemi ročníky soutěže. Pavel Špelda představí na výstavě plastiky ze dřeva, které byly použity jako modely pro sněhové sochy. Jindřich Rychter bude prezentovat své poslední knižní ilustrace. Oba umělci si za své kariéry prošli různá odvětví výtvarného umění, účastnili se mnoha domácích i mezinárodních výstav a soutěží a jako kolegové spolupracují na Střední uměleckoprůmyslové škole hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové, bývalé středisko Petrof /www.hnn.cz/. Tuto školu na soutěži reprezentuje i třetí člen týmu Marek Křišťák, student 3. ročníku řezbářství.

K návštěvě soutěže a výstavy Vás srdečně zveme!

Na setkání se těší celý český tým.