Generální konzulát České republiky v Chicagu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V americkém Cedar Rapids (IA) otevřeli obnovené české muzeum

Zdroj: ČTK. Cedar Rapids (Iowa, USA) - České a slovenské muzeum v Cedar Rapids v americkém státě Iowa, které v roce 2008 vážně poškodily záplavy, dnes po čtyřech letech znovu otevřelo dveře návštěvníkům. Velkým nákladem zrekonstruovaná budova nabízí trojnásobně větší prostory, zvýšenou polohu jako ochranu před velkou vodou a lákavý program pro návštěvníky. Očekává se, že dvoudenní slavnost ke znovuzahájení provozu navštíví na 10.000 lidí.

Muzeum v Cedar Rapids v červnu 2008 poškodily povodně, které prostory budovy s knihovnou zaplavily třemi metry vody z rozbouřené řeky Cedar River. Po záplavách byla loni budova přemístěna na vyšší místo a její plocha se ztrojnásobila. Při technicky náročné operaci se celé 1500 tun vážící stavení přestěhovalo o 150 metrů dál nad záplavové území.

Náklady na přestěhování činily 713.000 dolarů (téměř 15 milionů korun). Bylo to výrazně méně, než dva miliony dolarů, které by stálo zbourání stavby a její vybudování na jiném místě.

Na rekonstrukci muzea bylo vybráno dalších 25 milionů dolarů, deset milionů korun věnovala Česká republika. Český stánek v Cedar Rapids získal větší muzejní prostory, divadlo pro 50 diváků, tři galerie, amfiteátr a studovnu. Muzeum má geotermální vyhřívání a elektrickou energii čerpá ze solárních panelů.

Slavnostní přestřižení pásky dnes zahájilo novou éru v činnosti muzea a knihovny i v životě celého města. Ceremoniálu se kromě tisíců návštěvníků zúčastnil i český velvyslanec v USA Petr Gandalovič.

Po ničivých záplavách se podle místního deníku The Gazette pomalu zotavuje i místní byznys, včetně obchodů v české čtvrti. Znovuotevření českého a slovenského muzea je pro obchodníky důležitou vzpruhou, protože přinese do města nový příliv turistů. "Návštěvnost města se snad zvýší," řekl listu prezident českého sdružení v Cedar Rapids Calvin Spinka. "Přesně to teď potřebujeme. Lidé by měli přijíždět a přesvědčit se, jak to u nás žije."

Ředitelka muzea Gail Naughtonová si dnes připomíná, jakou cestou muzeum prošlo od okamžiku záplav. "Devastace budovy nám dala netušenou sílu. Nikdy jsem nepochybovala, že se obnova podaří. Nechtěla jsem, aby živel zvítězil," řekla novinářům.

Velkou pozornost návštěvníků dnes při slavnostním otevření muzea vyvolala souborná výstava děl českého malíře Alfonse Muchy, kde se představuje na 230 umělcových děl. Jde o dosud největší výstavu, kterou kdy muzeum v Cedar Rapids uspořádalo. Její příprava trvala dva roky.

Další výstava představuje návštěvníkům české a slovenské kroje, z nichž část poškozená záplavami byla nákladně obnovena. Soubor výstav uzavírá kolekce slovenských dětských knih. V jedné z muzejních galerií se připravuje nová stálá expozice, která bude hotová příští rok na jaře.

České a slovenské muzeum ve stotřicetitisícovém Cedar Rapids, jednom z center českého a slovenského krajanského života v USA, vzniklo v roce 1974. Objekt, který původně sloužil k uchovávání tradičních národních krojů, otevřel novou budovu v roce 1995. Město si udržuje nejstarší českou školu na území Spojených států, která je v provozu bez přerušení od roku 1870.

Vedení muzea očekává, že ročně jeho prostory navštíví 45.000 lidí. Před záplavami se pohybovala roční návštěvnost kolem hranice 35.000.

Autor: ČTK
www.ctk.cz