Generální konzulát České republiky v Chicagu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

CR2CR - Cedar Rapids pomáhá České republice s odstraněním následků červnových povodní

Obyvatelé amerického města Cedar Rapids, kde je velká komunita potomků českých přistěhovalců, chtějí sbírkou pomoci České republice s odstraňováním následků červnových povodní. Tamní občanská iniciativa CR2CR tak chce mimo jiné oplatit pomoc, která v roce 2008 plynula opačným směrem. Tehdy povodně poničily i českou čtvrť Czech Village v Cedar Rapids, které je druhým největším městem ve statě Iowa. Krajané v USA teď chtějí svou pomoc věnovat na obnovu městské knihovny v Děčíně. Zdroj: CTK, Ceske noviny.

Město Cedar Rapids mělo podle tamního serveru kcrg.com s Českou republikou vždy silné vztahy. Kdysi byli téměř všichni obyvatelé čtvrti Czech Village českými přistěhovalci nebo jejich potomky. Dnes tam existují obchody jako pekařství Sykora nebo starožitnictví Deda and Babi's Antiques.

Čtvrť je také sídlem Národního česko-slovenského muzea a knihovny, což je jedna z největších turistických atrakcí v Cedar Rapids. Hlavní budova instituce leží přímo u řeky Cedar, a v roce 2008 byla i ona silně poničena povodněmi, stejně jako zdejší kostel sv. Václava.

ZDE naleznete více informací.