Generální konzulát České republiky v Chicagu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Lawrence Livermore National Laboratory podporuje významnou českou investici do vědy

Významná kalifornská Lawerence Livermore National Laboratory poskytne jeden ze čtyř unikátních laserů pro nové špičkové vědecké centrum ELI Beamlines, které se buduje v Dolních Břežanech nedaleko Prahy. Akademie věd ČR o tom informovala na tiskové konferenci. Laserový systém bude stát 1,1 miliard korun (56 milion dolarů). Výkonný ředitel ELI Beamlines Vlastimil Růžička řekl, že „jednání byla poměrně zdlouhavá a obtížná, protože se jedná o dodávku naprosto unikátní technologie."

ELI přinese nové poznatky potenciálně využitelné v lékařském zobrazování a diagnostice, konstrukci nástrojů pro vývoj a testování nových materiálů, rentgenové optice atd. Jedná se o největší stavební zakázku v oblasti výzkumu a vývoje za poslední roky. Projekt realizuje Fyzikální ústav AV ČR.

Velvyslanec USA v Česku Norman Eisen řekl na tiskové konferenci, že nejlepší vědci a podnikatelé mají mezinárodní partnery: „V této době globálních výzev a příležitostí musíme usilovat - i přes oceán - o spolupráci s nejlepšími. Česká republika je excelentním partnerem pro Spojené státy ve vzájemné snaze o inovativní objevy a technologie. České vědecké vzdělávací programy a výzkumné laboratoře mají mezinárodní reputaci pro svou výjimečnost, zvláště v takových pokrokových oblastech jako jsou nanotechnologie, biotechnologie a informační technologie. Tato pověst může už jen vylepšit spolu s rozjezdem nového sofistikovaného centra ELI Beamlines a dalších projektů. Zřizování takovýchto výzkumných zařízení je významnou investicí do budoucnosti české ekonomiky. A také rád vidím, jak američtí vědci z Lawrence Livermore National Laboratory, kteří spolupracují s českými vědci na unikátním laser, který bude v srdci ELI Beamlines."

Výkon centra by měl být asi stokrát větší než u podobných zařízení, která se v současnosti používají. Díky kombinaci laserových technologií najdou v něm využití i další vědecké disciplíny, jako jsou fyzika, chemie anebo biologie.

Projekt Extreme Light Infrastructure (ELI) je součástí evropského plánu na vybudování nové generace velkých výzkumných zařízení vybraných Evropským strategickým fórem pro výzkumné infrastruktury (ESFRI). Hlavním cílem ELI je vybudování nejmodernějšího laserového zařízení na světě. ELI bude také atraktivní platforma pro výchovu nové generace doktorandů, vědců a inženýrů. Česká republika se stane hostitelskou zemí špičkového mezinárodního výzkumu, což k nám perspektivně přiláká další investice do vyspělých technologií s vysokou přidanou hodnotou.

Oficiální webové stránky