Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek ministra Schneider se zúčastnil konzultací v Moldavsku

(Archivní článek, platnost skončena 30.06.2014.)

Dne 24. května 2012 uskutečnil první náměstek ministra zahraničních věcí a státní tajemník pro evropské záležitosti Jiří Schneider konzultace v Moldavské republice.

Kromě setkání s místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí a evropské integrace Iurie Leancou a konzultací s jeho náměstkem Andreiem Popovem se první náměstek Schneider sešel s místopředsedou vlády a ministrem pro reintegraci Eugenem Carpovem a diskutoval s experty nevládních organizací, zabývajících se problematikou Podněstří.

Hlavními tématy bilaterálních konzultací byly otázky politického dialogu ČR a Moldavska, možnosti rozvoje ekonomické spolupráce a stávající projekty českých firem, rozvojová a transformační spolupráce poskytovaná ČR (Moldavsko je jednou z pěti prioritních programových zemí bilaterální rozvojové spolupráce) a otázky spojené s Evropskou unií. V této oblasti první náměstek Schneider zopakoval ujištění o podpoře evropskému směřování Moldavska ze strany České republiky. Pozornost byla věnována i možnostem pokroku v otázce Podněstří.

Konzultace proběhly v návaznosti na memorandum podepsané ministry zahraničí obou zemí v roce 2010 o spolupráci ministerstev zahraničních věcí v oblasti evropské integrace a též v roce, kdy si obě země připomínají dvacáté výročí navázání diplomatických vztahů.