Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva ministra zahraničních věcí ČR K. Schwarzenberga v Moldavské republice

(Archivní článek, platnost skončena 31.12.2013.)

Ve dnech 29. 9. - 1. 10. 2010 se ministr Schwarzenberg zúčastnil ministerského zasedání skupiny zemí EU podporujících Moldavsko, které proběhlo v Kišiněvě, a zároveň proběhla bilaterální jednání české a moldavské delegace.

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg navštívil během své návštěvy Moldavské republiky město Lăpuşna, kde se společně s moldavským předsedou vlády Vladimirem Filatem zúčastnil otevření sociálního centra, které bylo vybudováno v rámci projektu Concordia. Ministr Schwarzenberg rovněž zavítal do dětského městečka Concordie v obci Pîrîta, kde žije na 300 osiřelých dětí z celého Moldavska.

Další zastávkou ministra Schwarzenberga bylo město Nisporeni, kde zahájil projekt české zahraniční rozvojové pomoci „obnova systému nakládání s odpadními vodami ve městě Nisporeni“. Tento projekt má za cíl snížení negativního dopadu odpadních vod na životní prostředí a zdraví populace a zajištění dlouhodobě udržitelného systému nakládání s odpadními vodami ve městě Nisporeni v Moldavsku. Projekt doplňuje obdobné aktivity realizované z prostředků EU a rakouské rozvojové spolupráce.

Součástí seznámení s českými projekty byla rovněž návštěva projektu „Podpora rozvoje domácí asistenční služby kraje Cahul a Dubăsari“, který je realizován Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR. Podstatou projektu, jehož centrum se nachází v obci Doroţcaia, je školení asistentek, jež poskytují klientům zdravotní péči v domácím prostředí.

Moldavsko patří mezi prioritní programové země zahraniční rozvojové spolupráce ČR, a to jak v letech 2006 – 2010, tak i pro následující období 2010 – 2017 v souladu s novou Koncepcí zahraniční rozvojové spolupráce. Program rozvojové spolupráce mezi Českou republikou a Moldavskou republikou na následující období je právě nyní připravován a bude obsahovat následující prioritní sektory: životní prostředí, zemědělství a sociální rozvoj (včetně vzdělávání, sociálních a zdravotnických služeb). Moldavsko rovněž patří mezi prioritní země programu české transformační spolupráce, který je zaměřen zejména na podporu rozvoje občanské společnosti, zvyšování kapacit neziskových organizací a školení představitelů místní správy.

Během návštěvy byly podepsány dva smluvní dokumenty: Memorandum o spolupráci mezi ministerstvy zahraničí ČR a Moldavské republiky v oblasti evropské integrace a Dohodu mezi vládou ČR a vládou Moldavské republiky o spolupráci v oblasti školství, kultury, mládeže a sportu.

Informace o průběhu návštěvy podala místní média, např. Rádio Svobodná evropa, Ştirea zilei, Komsomolskaia pravda.