Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva moldavského ministra spravedlnosti v ČR

(Archivní článek, platnost skončena 30.04.2014.)

Dne 5. 4. 2012 přijal ministr spravedlnosti ČR Jiří Pospíšil ministra spravedlnosti Moldavské republiky Olega Efrima.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v Praze přivítal moldavského ministra spravedlnosti Olega Efrima, s nímž jednal především o reformách justice, které Česká republika uskutečnila před vstupem do Evropské unie. Ministři dále prodiskututovali možnosti bilaterální spolupráce mezi ministerstvy spravedlnosti České republiky a Moldavské republiky a pohovořili i o zapojení Moldavské republiky do projektů, které se nabízí v rámci Východního partnerství.

Jelikož oblast soudnictví byla jednou z nejdůležitějších součástí příprav pro vstup do Evropské unie, Jiří Pospíšil chtěl svému moldavskému protějšku Olegu Efrimovi představit zkušenosti, které má Česká republika s reformou justičního sektoru. Společně prodiskutovali reformní kroky v oblasti civilního i trestního práva.

Oleg Efrim současně seznámil Jiřího Pospíšila se strategií reforem justičního sektoru Moldavské republiky na příští čtyři roky.

Český a moldavský ministr se zabývali i příležitostmi, které představuje možnost bilaterální spolupráce mezi ministerstvy spravedlnosti. Česká a Moldavská republika mají vzájemné zkušenosti s vydáváním osob, předáváním odsouzených k výkonu trestu a úzká spolupráce je navázána i v oblasti vzájemné právní pomoci.

Dalším bodem jednání bylo zapojení Moldavské republiky do projektu Východního partnerství v justičních záležitostech. Platforma spolupráce je od listopadu roku 2011 založena na každoročních setkáních, kde si státy Východního partnerství vyměňují své zkušenosti například v oblasti vzdělávání soudců, boje proti korupci a politických vlivů na justici či ochrany lidských práv.

Oleg Efrim v České republice navštívil také Vrchní soud v Praze, vazební věznici na Pankráci a svůj oficiální program završil prohlídkou Vyšehradu.