по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

2. zasedání Smíšené česko-moldavské komise

(Archivní článek, platnost skončena 31.12.2013.)

Ve dnech 2. - 4. února 2011 proběhlo v Kišiněvě 2. zasedání Smíšené česko-moldavské komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědecko-technickou spolupráci.


Česká a moldavská strana potvrdily zájem na prohloubení a diverzifikaci vzájemné obchodně-ekonomické spolupráce v nejbližších letech.
Českou delegaci složenou ze zástupců příslušných resortů a podnikatelské sféry ČR vedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka, moldavskou delegaci vedl náměstek ministra hospodářství Octavian Calmîc. Součástí programu 2. zasedání Komise byla konference na téma „Možnosti spolupráce mezi podnikateli České republiky a Moldavské republiky", kterou uspořádala moldavská Obchodní a průmyslová komora ve spolupráci s českou Komorou pro hospodářské styky se SNS dne 2. února 2011 ve výstavním komplexu „MOLDEXPO".

Předmětem jednání Komise a série dvoustranných jednání bylo posouzení aktuálního stavu vzájemné obchodně ekonomické spolupráce a definování prioritních segmentů této spolupráce pro nadcházející období, a to především v oblasti průmyslu, energetiky, sektoru malých a středních podniků, zemědělství a potravinářství, dopravy a silniční infrastruktury, zdravotnictví, informačních technologií, standardizace a metrologii, cestovního ruchu, životního prostředí, vědy, výzkumu a inovací. Na zasedání a doprovodných jednáních byla projednávaná řada konkrétních rozpracovaných, resp. plánovaných projektů, např. v oblasti energetiky, úspor elektrické energie, komunálního hospodářství, veřejného osvětlení, úpravy a čištění vody, veřejné správy (e-government), zemědělství, vinařství atd.


Dosavadní výsledky obchodně ekonomické spolupráce zatím neodpovídají ekonomickému potenciálu a možnostem obou zemí. Strany potvrdily zájem na rozšíření a zejména diverzifikaci obchodně-ekonomické spolupráce, k čemuž by mělo napomoci mj. i „oživení" činnosti Komise.
Během svého pobytu v Kišiněvě absolvoval M. Hovorka i řadu bilaterálních jednání s vysokými činiteli moldavské výkonné a zákonodárné moci, konkrétně s předsedou vlády V. Filatem, místopředsedou vlády a ministrem hospodářství V. Lazărem, ministrem zemědělství V. Bumacovem, náměstkyní ministra zahraničních věcí N. Gherman a místopředsedou parlamentu V. Plahotniucem.


V rámci doprovodného programu navštívila česká delegace také Volnou ekonomickou zónu ve městě Ungheni, která nabízí zvýhodněné podmínky pro podnikání zahraničních investorů včetně českých firem.