Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě

по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bezvízový režim pro občany Moldavské republiky – držitele biometrických pasů

Občané Moldavské republiky, kteří disponují biometrickými pasy, budou moci již v brzké době vycestovat do států Schengenského prostoru bez víz

Dne 28. dubna 2014, na základě schválení návrhu příslušného zákona Evropským parlamentem (dne 27.2.2014) a Rady (3.4.2014) vstoupí v platnost bezvízový režim, který umožní moldavským občanům s biometrickými pasy pobývat v Schengenském prostoru bez víz po dobu 90 dnů v rámci 180 denního období (pro cesty s pracovním účelem však většina členských států víza vyžaduje). Délku povoleného pobytu si lze spočítat pomocí tzv. „kalkulačky“ na internetové adrese:

http://ec-europa.eu/dgs/home-affairs/what-we-do/policies/borders-and-visa/border-crossing/index_en.htm.

Česká republika rozhodnutí o bezvízovém režimu s Moldavskou republikou vítá a současně vyjadřuje uspokojení nad splněním podmínek EU Moldavskou republikou. Moldavsko se stalo první zemí Východního partnerství, která splnila veškeré požadavky pro bezvízový styk.Usnadnění cestování moldavských občanů do EU vnímá Česká republika jako významný krok proevropského směřování země.

Zastupitelský úřad v Kišiněvě připravil pro moldavské občany v rumunském a ruském jazyce informace - formou otázek a odpovědí - o podrobnostech bezvízového režimu (viz rumunská, resp. ruská jazyková verze webových stránek ZÚ Kišiněv).