Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě

по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Den Evropy v Kišiněvě a v Bălţi

(Archivní článek, platnost skončena 31.12.2013.)

Ve dnech 7. a 14. května 2011 proběhly v obou moldavských městech prezentace jednotlivých členských států EU, které měly za úkol seznámit moldavské návštěvníky s historií, kulturou a gastronomií těchto zemí.

Dne 7. května 2011 proběhly v moldavském hlavním městě oslavy Dne Evropy, kterých se zúčastnila většina zastupitelských úřadů ČS EU v Moldavsku včetně některých nerezidentních z Bukurešti a Kyjeva. Své stany měla i řada unijních projektů probíhajících v MD. V menším měřítku se oslavy konaly o týden později také na severu Moldavska ve městě Bălţi. Cílem obou událostí byla prezentace jednotlivých zemí v tzv. evropském městečku, a to nejen po stránce politické či ekonomické, ale především po stránce kulturní a gastronomické.

Slavnostního zahájení Dne Evropy v Kišiněvě se zúčastnili kromě diplomatického sboru moldavský premiér V. Filat, generální ředitel pro Rusko, východní sousedství a západní Balkán M. Lajčák a prozatímní starosta Kišiněva N. Grozavu. V Bălţi byl přítomen předseda Parlamentu MD a prozatímní prezident M. Lupu a místostarosta města A. Usatîi.


Den Evropy se tradičně skládá z aktivit v národních a gastronomických stanech, krátkých odpoledních koncertů, politických debat a hlavního večerního koncertu (lotyšská skupina Brainstorm). Oproti loňskému roku bylo alespoň v Kišiněvě připraveno více zábavy pro děti (soutěže, malování, modelování apod.), ale i pro dospělé (příprava španělské paelly v obří pánvi).

Zastupitelský úřad prezentoval ČR jak v Kišiněvě, tak v Bălţi. Kromě stánku s českým pivem byl k dispozici i národní stan, v němž byly připraveny aktivity pro děti (omalovánky a promítání českých pohádek) a kvíz pro dospělé. Tradičně nechyběly turistické propagační materiály a promítání filmů o ČR. Stánky ČR navštívily oficiální delegace, které procházely celým evropským městečkem.

Jednou z dalších zajímavých aktivit byly jazykové lekce, kdy ve dvou stanech probíhala výuka některého z unijních jazyků včetně českého.

Novinkou letošních oslav byl i Festival evropských filmů, který proběhl od 10. do 13. května v kišiněvském kině Gaudeamus. ČR reprezentoval film „Bratři Karamazovi“, který byl moldavským převážně mladým publikem velmi příznivě přijat.

Kuks

Kromě uvedených aktivit jsme dále připravili venkovní výstavu o zámku Kuks, kterou si mohli obyvatelé Kišiněva prohlédnout od 2. do 16. května. Šlo o soubor dvaceti plakátů vyvěšených na plotě v centru města.

Chisinau Chisinau Chisinau

Balti Balti Balti