Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě

по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Knižní veletrh v Kišiněvě

(Archivní článek, platnost skončena 31.12.2013.)

Ve dnech 31. 8. – 3. 9. 2010 proběhl v budově Národní knihovny v Kišiněvě 19. ročník Mezinárodního knižního veletrhu.

Ve dnech 31. 8. – 3. 9. 2010 proběhl v budově Národní knihovny v Kišiněvě 19. ročník Mezinárodního knižního veletrhu, jehož se zúčastnili především místní nakladatelé, ale i několik zastupitelských úřadů např. USA, Francie, Německa, Číny, Ruska a Ukrajiny. Česká republika se veletrhu zúčastnila poprvé, a to díky pomoci Ministerstva kultury ČR, které propůjčilo reprezentativní soubor nejnovější české literatury včetně literárních časopisů a překladů české literatury do cizích jazyků.

Zahájení veletrhu se zúčastnil prozatímní prezident a předseda parlamentu M. Ghimpu, ministr kultury B. Focşa, kišiněvský primátor D. Chirtoaca, předseda moldavské pobočky PEN Clubu M. Cimpoi a další osobnosti zdejší kulturní scény. Veletrh začal symbolicky 31. 8., což je den, kdy Moldavané slaví státní svátek pod názvem Den jazyka.

U českého stánku proběhla krátká prezentace vystavených knih s důrazem na překlady české literatury, které jsou každoročně podporovány grantem MK ČR. Dále jsme se zmínili o několika překladech moldavských a rumunských autorů do češtiny.

Během veletrhu bylo uděleno několik cen, mezi něž se řadí i cena Svazu výtvarníků Moldavska udělená v tomto roce českému malíři moldavského původu Teodoru Buzovi za jeho obrazové album vydané v r. 2010 nakladatelstvím Karmášek v Českých Budějovicích.

Knižní veletrh Knižní veletrh Knižní veletrh Knižní veletrh Knižní veletrh