Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Teodor Buzu - Věčné volání

(Archivní článek, platnost skončena 31.12.2013.)

Ve dnech 10. - 25. srpna 2010 proběhla ve Výstavním centru C. Brâncuşe výstava českého malíře moldavského původu Teodora Buzu.

Dne 10. 8. 2010 proběhla v kišiněvském Výstavním centru C. Brîncuşe vernisáž výstavy českého výtvarníka moldavského původu Teodora Buzu. Výstavu pod názvem „Věčné volání“, kterou umělec uspořádal ke svým 50. narozeninám a na jejíž přípravě se podílel zastupitelský úřad ve spolupráci se Svazem moldavských výtvarníků, mohli návštěvníci shlédnout do 25. 8. 2010.

Ačkoliv výstava proběhla v letní okurkové sezóně, nebo spíše právě proto, vernisáže se zúčastnilo na místní poměry poměrně dost milovníků výtvarného umění. Na zahájení kromě T. Buzu a velvyslance J. Kvapila promluvili ministr kultury Moldavské republiky B. Focşa, předseda svazu výtvarníků G. Jalbă, kritici a další významné osobnosti moldavského kulturního dění. Během projevů zazněla především chvála umělcovy houževnatosti (připravil 62 autorských výstav a podílel se na 93 výstavách kolektivních) a schopnosti čelit novým podmínkám a výzvám, s nimiž se před 23 lety po příchodu do tehdejšího Československa setkával. Ministr kultury zvláště ocenil Buzův pozitivní vztah k rodné zemi, do níž se pravidelně se svými díly vrací a kde znovu a znovu čerpá další inspiraci k tvorbě. Velvyslanec Kvapil naopak zdůraznil význam tvůrcovy osobnosti pro obě země, mezi nimiž funguje jako určitý most – propojení či spojení obou kultur. Během vernisáže proběhl i křest autorova alba dokumentujícího tvorbu posledních dvaceti let.

Vernisáže se rovněž zúčastnili zástupci nejvýznamnějších moldavských médií: televizních stanic Moldova 1, Jurnal TV, NIT a tištěných Timpul, Literatura şi Arta, i elektronických Newsmoldova, Allmoldova a dalších. T. Buzu poskytl mnoho rozhovorů i v době před instalací výstavy a po jejím zahájení.

Teodor Buzu se narodil 3. 5. 1960 nedaleko Kišiněva v obci Drăsliceni, umění vystudoval v ukrajinském Charkově a od r. 1987 žije v Táboře, kde se kromě malování (oblíbenou technikou je akvarel) věnuje i pedagogické činnosti. T. Buzu získal řadu mezinárodních ocenění.

Vernisáž Vernisáž Vernisáž Vernisáž Vernisáž