по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Češi pokračují v sanaci znečištěných lokalit v okolí letiště Mărculeşti v Moldavsku

(Archivní článek, platnost skončena 01.10.2015.)

Projekt realizovaný Českou republikou prostřednictvím České rozvojové agentury v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR s názvem „Průzkum a sanace lokalit znečištěných ropnými látkami v obcích Lunga a Mărculeşti v Moldavsku II.“ byl zahájen 21. srpna 2013. Po roce realizace projektu byl dne 11. září 2014 organizován na radnici v obci Lunga seminář pro zástupce moldavské státní správy a samosprávy, na kterém budou prezentovány průběžné výsledky projektu.

V těsném sousedství obcí Lunga a Mărculeşti fungovalo od roku 1957 do počátku devadesátých let vojenské letiště. Důsledkem neodborného nakládání s pohonnými hmotami je současná vysoká kontaminace podzemních vod. V okolních vesnicích je ve veřejných i soukromých studních hladina podzemní vody pokryta silnou vrstvou leteckého petroleje. Protože tyto studny tvoří hlavní zdroj užitkové i pitné vody pro velkou část místní populace, je stávající stav nanejvýš kritický a jeho urychlené řešení velmi potřebné.

Cílem projektu je v maximální možné míře eliminovat znečištění podzemních vod ohrožující zdraví obyvatel v obcích Lunga a Mărculeşti (a také potenciálně biologickou rozmanitost v širší oblasti) a současně zabránit dalšímu šíření znečištění. Realizací projektu bude zabezpečen základní předpoklad pro následné zlepšení zásobování obyvatel obcí Lunga a Mărculeşti pitnou vodou.

Během prvního roku realizace byla modernizována stávající sanační stanice na lokalitě a byla upravena pro celoroční provoz, byly vybudovány nové sanační vrty a zprovozněny 3 nové sanační stanice. Tyto stanice byly 30. dubna 2014 slavnostně předány moldavskému Ministerstvu životního prostředí. V průběhu sanačního zásahu je prováděn monitoring jakosti podzemních vod, dokumentován a vyhodnocován vývoj sanačního zásahu, nutnou související aktivitou je i školení obsluhy a supervize. Výrazná pozornost je věnována informační kampani pro místní obyvatelstvo. 

Oficiálními partnery/příjemci projektu na moldavské straně je Ministerstvo životního prostředí Moldavska a radnice města Lunga. Projekt je dále monitorován a podporován ze strany zastupitelského úřadu ČR v Moldavské republice. Samotnému zahájení projektu předcházelo uzavření Memoranda o porozumění mezi jednotlivými partnery projektu.

Projekt, je realizován společností Dekonta, a.s. ve spolupráci s  moldavskou společností Boncom, s.r.l.,  a se státními podniky  I.S. EHGeoM,  tj.  Státní podnik hydrogeologické expedice v Moldávii a DIRECTIA MONITORING AL CALITATII MEDIULUI – SERVICIULUI HIDROMETEOROLOGIC DE STAT, tj. Oddělení Monitoringu kvality ŽP Státní hydrometeorologické služby.