Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě

по-русски  česky  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Otevření čistírny odpadních vod ve městě Nisporeni

V úterý 9. července 2013 bude oficiálně předána a otevřena zrekonstruovaná čistírna odpadních vod a čerpací stanice odpadních vod ve městě Nisporeni. Projekt rekonstrukce si vyžádal přibližně 1.000.000 EUR poskytnutých Českou republikou prostřednictvím České rozvojové agentury.

Během oficiální ceremonie bude čistírna odpadních vod a čerpací stanice odpadních vod předána příjemcům projektu - zástupcům města Nisporeni a její organizaci Apa-Canal Nisporeni. Slavnostní předání začne v 13:00 přímo v nově zrekonstruované čistírně odpadních vod na jižním konci ulice Viilor v Nisporeni. Předání se zúčastní ministr životního prostředí Moldavska Gheorghe Şalaru a velvyslanec České republiky v Moldavsku J.E. pan Jaromír Kvapil, představitelé místní samosprávy. Část slavnostního otevření bude věnována ukázce a vysvětlení procesu čištění odpadních vod.

Projekt rekonstrukce byl financován Českou republikou prostřednictvím České rozvojové agentury a spolufinancován příjemcem, městem Nisporeni. Projekt je součástí mezinárodního programu „Rehabilitation of the water supply in the Municipalities of Nisporeni Varzaresti and Grozesti“.

Projekt byl realizován sdružením českých odborných firem Centrum Inovací a Rozvoje (CIR o.s. - vedoucí člen sdružení), TopolWater s.r.o. a Kubíček VHS s.r.o. ve „Sdružení Nisporeni“, a ve spolupráci s místním partnerem Boncom s.r.l.. “Jsme rádi, že jsme mohli uskutečněním tohoto projektu přispět ke zlepšení životního prostředí obyvatel města Nisporeni a jeho blízkého i vzdáleného okolí. Rekonstrukce systému čištění odpadních vod pomůže zlepšit vliv lidské činnosti na přírodu, ale také například na zdravotní stav obyvatel blízkého okolí,” řekl ředitel CIR o.s. Václav Weinfurt, který se bude také účastnit slavnostního předání. 

Realizátor projektu provedl kromě rekonstrukce technických částí také vyškolení místních pracovníků pro obsluhu a údržbu systému. Během projektu zorganizoval osvětovou kampaň, tematicky zaměřenou na hygienu a ochranu životního prostředí, která cílila především na školní děti v regionu.

Slavnostní předání bude zakončeno sklenicí vína a malou recepcí na radnici města Nisporeni.