Velvyslanectví České republiky v Kišiněvě

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Otevření čistírny odpadních vod ve městě Vulcăneşti

Ve středu 23. dubna 2014 bude oficiálně předána a otevřena zrekonstruovaná čistírna odpadních vod a čerpací stanice odpadních vod ve městě Vulcăneşti. Projekt rekonstrukce si vyžádal přibližně 728.000 EUR poskytnutých Českou republikou prostřednictvím České rozvojové agentury.

Během oficiální ceremonie bude čistírna odpadních vod a čerpací stanice odpadních vod předána příjemcům projektu-zástupcům města Vulcăneşti a její organizaci Apa Canal Vulcăneşti. Slavnostní předání bude zahájeno ve 12:00 na radnici města obědem podávaným starostou města panem Fjodorem Terzim. Poté se účastníci přesunou přímo na nově zrekonstruovanou čistírnu odpadních vod na východním konci města Vulcăneşti. Předání se zúčastní ministr životního prostředí Moldavska Gheorghe Salaru a zástupce velvyslance České republiky v Moldavsku pan Jan Husák, představitelé místní samosprávy, vlády republiky Moldavska z Chișinău a AO Gagauzie. Část slavnostního otevření bude věnována ukázce a vysvětlení procesu čištění odpadních vod.

Projekt rekonstrukce byl financován Českou republikou prostřednictvím České rozvojové agentury a částečně spolufinancován příjemcem, městem Vulcăneşti.

Projekt byl realizován sdružením českých odborných firem Ircon s.r.o a TopolWater s.r.o.  ve sdružení „Waste Water Vulcăneşti“, a ve spolupráci s místním partnerem I.M. Boncom s.r.l. “Jsme rádi, že jsme mohli uskutečněním tohoto projektu přispět ke zlepšení životního prostředí obyvatel města Vulcăneşti a jeho blízkého i vzdáleného okolí. Rekonstrukce systému čištění odpadních vod pomůže zlepšit vliv lidské činnosti na přírodu, ale také například na zdravotní stav obyvatel blízkého okolí,” řekl ředitel Ircon s.r.o. Libor Novák, který se bude také účastnit slavnostního předání.

Realizátor projektu provedl kromě rekonstrukce technických částí také vyškolení místních pracovníků pro obsluhu a údržbu systému. Během projektu zorganizoval osvětovou kampaň, tematicky zaměřenou na hygienu a ochranu životního prostředí, která cílila především na děti.