Stálá mise České republiky při Radě Evropy ve Štrasburku

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká obec Obrnice vítězem ceny Dosta!

Úspěšné zavedení inovativních projektů na poli romské integrace přineslo české obci prestižní ocenění Kongresu Rady Evropy.

Ve středu 30. října 2013 byly v Hemicyklu Rady Evropy vyhlášeny výsledky letošní ceny Dosta!, kterou uděluje Kongres místních a regionálních samospráv Rady Evropy obcím bojujícím proti diskriminaci a rasovým předsudkům, a to především začleňováním romského obyvatelstva do politických a sociálních struktur obce v rámci demokratického výkonu místní samosprávy. Jejím vítězem se stala obec Obrnice v Ústeckém kraji. Cenu z rukou předsedy Kongresu si za účasti řady významných hostů a novinářů převzala osobně starostka Obrnic paní Drahomíra Miklošová.

Cena Dosta! (romsky Dost!) je udělována každoročně od roku 2007. Do soutěže o cenu se mohou přihlásit obce ze všech členských států Rady Evropy. Vítěze a další oceněné vybírá sedmičlenná porota, v níž zasedají mj. Komisař Rady Evropy pro lidská práva, předseda Kongresu, předseda European Roma and Travellers Forum či paní Fanny Ardant, velvyslankyně kampaně Dosta!. Druhé a třetí místo pro rok 2013 obsadily obce z Řecka a Turecka.

Téměř polovina obyvatel Obrnic, které leží v těsné blízkosti severočeského Mostu, je romského původu. Podle vyjádření starostky stojí za výraznými úspěchy obce vedle práce jejího vedení především samotná vůle obyvatel neutěšenou situaci v obci změnit. Důležitou roli sehrála zároveň i spolupráce s agenturou pro sociální začleňování, Úřadem vlády České republiky a řadou neziskových organizací. Udělením ceny Dosta! byly Obrnice uvedeny do společnosti obcí, které jsou dávány za vzor dalším obcím, městům a regionům potýkajícím se s problémy menšinové integrace a diskriminace.

Starostka Obrnic Drahomíra Miklošová s velvyslancem Tomášem Bočkem po převzetí ocenění