Stálá mise České republiky při Radě Evropy ve Štrasburku

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Fotbalové mistrovství světa v Brazílii ve znamení spolupráce FIFA a RE

Generální tajemník Rady Evropy Thorbjørn Jagland ve svém projevu ve Výboru ministrů Rady Evropy nastínil své představy o možné spolupráci Federace mezinárodní fotbalové asociace (FIFA) s Radou Evropy v oblasti ochrany lidských práv.

Spolupráce FIFA s Radou Evropy by mohla být stěžejní pro implementaci evropské úmluvy proti diváckému násilí po celém světě. Díky FIFA by tato konvence mohla získat větší publicitu a zajistit státům a jejich národním fotbalovým asociacím prostředky pro řešení násilí při sportovních událostech. Vzájemná kooperace by současně mohla přispět i k přípravě textu úmluvy proti smlouvání sportovních výsledků.

Po jednání s předsedou federace Josephem Blatterem, které se uskutečnilo 4. listopadu 2013, se Jagland vyjádřil pozitivně o práci FIFA, pro kterou se konvence stala inspirací. Zároveň podpořil připravovaný projekt FIFA nazvaný Handshake for Peace, jehož cílem je snížení násilí ve fotbale. Projekt by měl být odstartován současně se zahájením Mistrovství světa ve fotbale v Brazílii v roce 2014 a Rada Evropy by se k němu mohla připojit vysláním svých pozorovatelů.

Foto: Rada Evropy