česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
velvyslanec_tomas_bocek_pripomina_legie
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava k 100. výročí založení československých legií v EP zahájena

(Archivní článek, platnost skončena 25.11.2014.)

V úterý proběhlo v budově Evropského parlamentu slavnostní otevření výstavy, jež má připomínat hrdinství dnes mnohdy opomíjených legionářů. Výstava byla otevřena pod taktovkou Oldřicha Vlasáka, místopředsedy Evropského parlamentu. Zahájení se zúčastnil vedle řady významných hostů i velvyslanec stálé mise České republiky při Radě Evropy, Tomáš Boček.

Ve svém proslovu vzpomenul úskalí československých legionářů, kteří bojovali za vznik samostatného československého státu v cizineckých legiích ve Francii, Itálii a Rusku, ale i svého pradědečka, který byl sám legionářem: „Osobně mám ke slovu legionář a všemu, co se za ním skrývá, od malička přirozený respekt a nesmírnou úctu.“

Výstava se skládá z několika panelů  vytvořených pracovníky brněnského Muzea českého a slovenského exilu 20. století - Janem a Sabinou Kratochvílovými. Mimo jiné je k vidění také šavle Milana Štefánika, významného československého státníka.

Legie jsou fenoménem první světové války, kdy vznikaly z československých často ani ne dvacetiletých vojáků, kteří buď dezertovali nebo padli do zajetí v zahraničí, a přesto vstoupili do zahraničních vojsk, aby bojovali proti Německu a Rakousku-Uhersku, tedy svému domovskému státu. „Oni byli opravdoví hrdinové. Hrdinové, kteří vytvořili legendární vojsko,“ řekl Boček.

Francie byla jednou ze zemí, kde legie vznikaly. Bojovalo zde asi deset tisíc českých a slovenských vojáků. V roce 1914 vznikla rota Nazdar! v rámci francouzské cizinecké legie a poté v roce 1918 přímo československá legie, která se na jaře 1919 vrátila do Československa. Mezi známé české legionáře patřil i mimo jiné malíř František Kupka.

Zdroj: ČTK, Český rozhlas
Foto: Kancelář místopředsedy Evropského parlamentu O. Vlasáka