česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
ambassador_1
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava o romském vzdělávání a památnících romského holocaustu

(Archivní článek, platnost skončena 04.06.2015.)

Slavnostní inaugurací pořádanou dne 28. května 2014 otevřela Stálá mise České republiky při Radě Evropy ve Štrasburku výstavu o romském vzdělávání v České republice a o památnících romského holocaustu.

Za přítomnosti zástupkyně generálního tajemníka Rady Evropy Gabrielly Battaini-Dragoni a náměstka ministra školství, mládeže a tělovýchovy Jindřicha Fryče uvítal přítomné hosty stálý zástupce České republiky při Radě Evropy Tomáš Boček, který ve svém projevu mimo jiné uvedl: „Situace Romů v Evropě byla ve Zprávě generálního tajemníka Rady Evropy o stavu demokracie, lidských práv a právního státu v Evropě identifikována za jeden z hlavních problémů a výzev. Vnímejte, prosím, tuto výstavu jako příspěvek České republiky k nezbytné reflexi nad touto otázkou.“

První část výstavy, připravená Národním pedagogickým muzeem a knihovnou J. A. Komenského v Praze, je zaměřena na vzdělávání romských dětí. V jejím rámci jsou návštěvníkům představovány současné rozmanité formy podpory vzdělávání a začleňování romských dětí a probíhající podpůrné programy a mimoškolní aktivity orientované na osobnostní rozvoj. Součástí je i historický exkurz do českého a československého vzdělávání.

Druhá část výstavy s názvem Památníky romského holocaustu přibližuje život Romů v koncentračních táborech za druhé světové války a osud těchto zařízení po jejím skončení, současně prezentujíc způsob, jakým Česká republika uctívá památku romských obětí. Část výstavy navíc prezentuje i projekt Národního pedagogického muzea na vybudování Památníku romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu. 

Zástupkyně generálního tajemníka Rady Evropy Gabriella Battaini-Dragoni při příležitosti otevření výstavy vyzdvihla soustavnou snahu o zlepšení stavu českého školství a romského vzdělávání zvláště, které podle jejích slov zaznamenalo v posledních letech významných pokroků. Rovněž náměstek ministra Jindřich Fryč zdůraznil úspěchy, jakých Česká republika v oblasti sociální inkluze Romů dosáhla.

Výstavu umístěnou v předsálí Výboru ministrů Paláce Rady Evropy je možné shlédnout do 6. června 2014.

Výstava vzdělávání (foto: Martin Horák)