Generální konzulát České republiky v New Yorku

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ekonomicko-investiční prezentace Ostravy v USA

(Archivní článek, platnost skončena 20.05.2013.)

Ve dnech 14.5. – 19.5.2012 se uskutečnila dlouho připravovaná pracovní návštěva vrcholných představitelů města Ostrava na východním pobřeží USA.

Cesta byla připravena ve spolupráci Generálního konzulátu ČR v New Yorku s radnicí Ostravy, konzultační firmou Global Networks a kanceláří CzechInvestu v New Yorku. Program delegace v Pittsburghu pak zajišťovala honorární konzulka ČR tamtéž paní Carol Hochman.

            Delegace vedená primátorem Ostravy Petrem Kajnarem čítala celkem 14 osob, mezi nimiž byli také rektor Technické univerzity Ostrava prof. Ivo Vondrák nebo generální ředitel agentury CzechInvest Miroslav Křížek.

Kompletní seznam delegace:

Petr Kajnar, primátor Ostravy
Dalibor Madej, náměstek primátora pro životní prostředí a projekty IT
Ivo Vondrák, rektor VŠB (Technická univerzita Ostrava)
Miroslav Křížek, generální ředitel agentury CzechInvest
Marian Piecha, ředitel Odboru inovací a investic, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Václav Palička, vedoucí Odboru ekonomického rozvoje města Ostrava
Vít Vondrák, profesor Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB
Martin Duda, ředitel Centra projektové podpory IT4Innovations
Filip Staněk, IT4Innovations
Roman Michalec, ředitel Vědecko-technologického parku Ostrava
Jason Fitzgerald, ředitel Global Networks
Petr Lukasík, generální ředitel TIETO Czech
Lubomír Gogela, manažer Národního strojírenského klastru
Jiří Michálek, ředitel pro strategii, Vítkovice a.s.

            Pracovní cesta delegace Ostravy zahrnovala návštěvu dvou měst, a to New Yorku a Pittsburghu. V rámci jejího programu byly zorganizovány dva ekonomicko-investiční semináře (v New Yorku v České národní budově a v Pittsburghu v Katz Business Institute pittsburské univerzity) a řada jednání představitelů města, Technické univerzity Ostrava a členů doprovodné podnikatelské mise s relevantními partnery v obou městech.

OSTRAVA

Newyorský seminář se uskutečnil v rámci programu tradiční každoroční přehlídky mezinárodního obchodu World Trade Week New York. Ve velkém sále ČeNB se jej zúčastnilo více než 70 představitelů business komunity New Yorku, zástupců newyorské radnice i místní kanceláře amerického ministerstva obchodu. Prezentace byly zaměřeny zejména na sdílení zkušeností Ostravy s přechodem na moderní ekonomiku a na informování potenciálních investorů o výhodách spolupráce s ostravskými firmami a případného investování v ostravském regionu. Představitelé CzechInvestu a MPaO pak seznámili přítomné s podnikatelským a investičním prostředím v České republice a se změnami v českém zákonu o investičních pobídkách, které vstoupí v platnost v červenci 2012.

OSTRAVA

 

            Návštěva Pittsburghu vycházela z podepsané dohody mezi Ostravou a Pittsburghem z roku 2001 o statusu sesterských měst v rámci mezinárodního projektu Sister Cities. V její rámci se kromě výše uvedeného semináře delegace Ostravy setkala s nejvyšším představitelem pennsylvánského okresu Allegheny (Pittsburgh je jeho hlavním městem), navštívila místní superpočítačové centrum PSC a Úřad pro obnovu městského centra Urban Redevelopment Authority. Primátor Kajnar také poskytl rozhovor pro místní rozhlasovou stanici KQV. Z uskutečněných jednání vyplynulo, že Ostrava a Pittsburgh řeší velmi podobné problémy při přechodu z ekonomiky zaměřené na těžký průmysl na moderní technologie a také při likvidaci ekologické zátěže. Budoucí větší spolupráce při jejich řešení je tedy oběma stranami vítaná.

            Pro potřeby projektu byla vytvořena zvláštní internetová stránka, na které byly umístěny kompletní informace o misa o podnikatelském a investičním prostředí v Ostravě, program cesty, profily partnerských institucí, registrační formulář aaktuální informace k akci: http://www.b2bostrava.cz/.

 

       Mise představitelů Ostravy potvrdila velké možnosti vzájemné spolupráce v řadě oblastí, a to nejen při rozvoji obchodních a investičních vztahů mezi americkými firmami a ostravskými podnikatelskými i veřejnými subjekty, ale také při spolupráci univerzit nebo městských samospráv. Potvrzením velkého zájmu Ostravy o dlouhodobou spolupráci s americkými partnery je příslib uspořádání následné cesty v menším formátu, a to v ideálním případě hned na podzim roku 2012.