Generální konzulát České republiky v New Yorku

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Osobní příběhy Čechů a Slováků 20. století

(Archivní článek, platnost skončena 25.12.2013.)

Společnost pro vědy a umění New York ve spolupráci s Generálním konzulátem České republiky v New Yorku a Generálním konzulátem Slovenské republiky v New Yorku uspořádala dne 23. dubna 2013 v České národní budově přednášku nazvanou „Leaving or Staying“.

Dva orální historici, profesor Miroslav Vaněk z Centra orální historie při Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR a paní Rosamund Johnston z Národního českého a slovenského muzea a knihovny v Cedar Rapids v Iowě, prezentovali výzkum týkající se důvodů, proč se někteří Češi a Slováci v průběhu normalizace rozhodli pro emigraci do USA a proč naopak valná většina občanů tehdejšího Československa dala přednost životu za železnou oponou.

Přednášce dominovaly otázky typu „Co motivuje občany opustit rodnou zem, případně v ní zůstat? nebo Jak mohou osobní příběhy lidí z období normalizace pomoci k porozumění historických událostí?“ a hledání odpovědí na ně bylo zajímavě doplněno ukázkami rozhovorů s českými a slovenskými emigranty, stejně jako s představiteli komunistické moci a bývalými disidenty.

Přednášky se zúčastnilo více než 50 hostů, kteří svým aktivním zapojením do následné debaty potvrdili důležitost a zajímavost zvoleného tématu.

Odkaz na webovou stránku: http://www.svu2000.org/newyork

Leaving or Staying Leaving or Staying