Generální konzulát České republiky v New Yorku

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Miloš Forman získal nejvyšší cenu Asociace amerických režisérů za celoživotní dílo

(Archivní článek, platnost skončena 05.02.2014.)

Režisér Miloš Forman získal v Los Angeles cenu za celoživotní dílo, což je nejvyšší ocenění, jaké uděluje Sdružení amerických režisérů (DGA). Gratulujeme!

Celoživotní dílo Miloše Formana získalo nejvyšší ocenění Asociace amerických filmových režisérů. Forman je jedním z největších filmařů naší doby, říká předseda asociace Taylor Hackford. Ocenění dříve získali například Alfred Hitchcock nebo Stanley Kubrick. Připomněl například Formanovy oscarové filmy Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus a označil Formana za jednoho z největších filmařů naší doby.

Milos Forman

Miloš Forman za svou kariéru získal například i tři Zlaté glóby a cenu BAFTA za nejlepší režii. Byl také několikrát oceněn za celoživotní dílo, mimo jiné Českým lvem (v roce 1998) nebo na Mezinárodním filmovém festivalu v Palm Springs a San Francisku. Francie mu v roce 2004 udělila titul důstojník Řádu umění a literatury.

Miloš Forman, který se narodil 18. února 1932 v Čáslavi a od roku 1977 má americké občanství, se proslavil už před odchodem do Spojených států. V 60. letech natočil v tehdejším Československu filmy jako Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má panenko.