Generální konzulát České republiky v New Yorku

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Panelová diskuse u příležitosti 10. výročí rozšíření EU

Generální konzulát ČR v New Yorku připravil a zrealizoval panelovou diskusi u příležitosti 10. výročí rozšíření EU v r. 2004. Tato akce se uskutečnila v prostorách České národní budovy ve čtvrtek 29. května 2014 za účasti panelistů z ČR, Litvy, Lotyšska, Polska a Slovenska a zúčastnilo se jí více než 90 pozvaných hostů z řad místního diplomatického sboru, studentů a profesorů zdejších vysokých škol, příslušníků místních evropských komunit, zástupců médií i řadových hostů.

Panelovou diskusi zahájil generální konzul ČR Martin Dvořák, který ve svém úvodním vystoupení připomněl význam vstupu ČR do Evropské unie pro ekonomickou i bezpečnostní stabilitu naší země. V dalším průběhu akce, kterou moderoval zástupce generálního konzula Stanislav Beneš, vystoupilo se svými úvodními vstupy následujících pět prestižních panelistů, reprezentantů „nových“ členských zemí EU:

- Jan Macháček, český novinář a pedagog,
- Žygimantas Pavilionis, velvyslanec Litvy v USA,
- Jānis Mažeiks, velvyslanec a stálý představitel Lotyšska při OSN,
- Rafal Szczurowski, novinář a lektor na City University of New York, původem z Polska,
a Angela Solíková, slovenská profesorka ekonomie na Fordham University.

Panelisté se zamýšleli zejména nad následujícími otázkami: „Jak plné členství v EU prospělo našim ekonomikám? Co jsme my udělali pro Evropu? Vyplatí se vůbec členství v eurozóně?“. Z jejich příspěvků by se daly zobecnit závěry potvrzující přínos a pozitivní význam vstupu našich zemí do EU z hlediska bezpečnostního i ekonomického, z hlediska přístupu k strukturálním fondům EU, stejně jako s ohledem na možnosti volného pohybu osob i kapitálu, výměny studentů atd. Zároveň však zazněla kritika nedostatku vize EU pro její budoucí směřování, nejasně vymezené evropské identity a zejména dvourychlostní Evropy, ve které se v poslední době poměrně dramaticky rozevírají nůžky mezi „bohatými“ a „chudými“ členskými zeměmi.

V následné živé a velmi zajímavé diskusi zodpovídali panelisté dotazy z publika, směřované např. na důvody nízké účasti zemí CEE v nedávných volbách do Evropského parlamentu, na případné dopady aktuálně projednávané ekonomické dohody o volném obchodu mezi EU a USA (tzv. TTIP), na aktuální situaci na Ukrajině a související problematiku ruských menšin zejména v baltských zemích, stejně jako na existenci či neexistenci vlastní vize našich zemí pro budoucí rozvoj Evropské unie. Diskuse pokračovala i v průběhu následné recepce, během které měli hosté možnost ochutnat typická jídla a nápoje, připravená jednotlivými zúčastněnými zeměmi.

 

10. Anniversary EU

10. Anniversary EU