Generální konzulát České republiky v New Yorku

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Předseda vlády České republiky navštívil ČNB

(Archivní článek, platnost skončena 31.12.2013.)

U příležitosti účasti na Všeobecné rozpravě 68. Valného shromáždění OSN navštívil předseda vlády České republiky Jiří Rusnok spolu s ministrem zahraničí Janem Kohoutem a ministrem obrany Vlastimilem Pickem v sobotu 28. září 2013 také Českou národní budovu v New Yorku.

Zúčastnili se zde části programu oslav 5. výročí znovuotevření ČeNB, která zahrnovala vedle setkání s českými krajany a významnými hosty a partnery ČeNB také např. premiéru krátkého filmu věnovaného historii, významu a zejména posledním pěti letům existence této historické budovy, slavnostní odhalení české vlajky nalezené v troskách newyorského Obchodního centra (WTC) po útocích z 11. září 2001, prohlídku aktuální výstavy Magdaleny Jetelové „Zmnožení horizontů“ a další doprovodné akce.

Oslavy zahájil ministr zahraničí Jan Kohout, který ve svém projevu připomněl význam České národní budovy pro krajanskou komunitu v New Yorku a ocenil fungování a bohatou programovou náplň ČeNB, ze které se za posledních pět let stala uznávaná kulturní a společenská instituce, aktivně propagující Českou republiku a její kulturu, ekonomiku i turistické zajímavosti.

V projevu předsedy vlády Jiřího Rusnoka poté zazněla připomínka Dne české svátosti a Svatého Václava jako patrona české země a taktéž ocenění spolupráce české komunity s českými vládními institucemi v New Yorku při prezentaci ČR a při uchovávání českých národních tradic. Slavnostní odhalení české vlajky nalezené ve WTC provedl velvyslanec ČR v USA Petr Gandalovič.

Slavnostní odpoledne bylo součástí cyklu akcí, jejichž mottem je představit ČeNB jako místo, kde se již po pět let znovu setkávají naši krajané žijící v USA s reprezentanty české kultury, a jako krásnou historickou budovu, která dnes funguje jako výkladní skříň České republiky v New Yorku (úplný program oslav lze nalézt zde).

Článek o této akci na internetových stránkách Vlády ČR: http://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/premier-navstivil-ceske-krajany-v-new-yorku-111495/tmplid-47/

BNH BNH BNH