Generální konzulát České republiky v New Yorku

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Setkání rodiny Frištenských v New Yorku

(Archivní článek, platnost skončena 22.12.2013.)

Dne 20. července 2013 se v České národní budově uskutečnilo III. celosvětové setkání rodiny slavného českého zápasníka Gustava Frištenského.

III. celosvětové setkání rodiny Frištenských se uskutečnilo u vpříležitosti 100. výročí úspěšného turné po USA a Kanadě bratří Gustava a Františka Frištenských. Během tohoto turné se v Národní budově ve velkém sále za velkého zájmu veřejnosti konaly zápasy Gustava a Františka Frištenských, sál byl zaplněn do posledního místa.

Slavný profesionální zápasník se narodil 18. 5. 1879 v obci Kamhajku (dnes část obce Křečhoř) u Kolína. Vyučil se řezníkem. V brněnském atletickém spolku Hellas získal základy v řeckořímském zápasu. Záhy začal vítězit na turnajích. Roku 1900 se stal mistrem Čech v hodu diskem, v roce 1901 mistrem Moravy v řeckořímském zápasu, o rok později zvítězil na mistrovství Rakouska, v roce 1903 vybojoval zlatou medaili na amatérském mistrovství Evropy v Rotterdamu, když v turnaji porazil mistra Německa i mistra Dánska. Za pět let amatérské kariéry vybojoval na 2000 zápasů a ani jednou neprohrál. Dále již následovala činnost na profesionální dráze. S Litovlí je spjat od roku 1909, kdy se tu oženil s dcerou prvního sládka litovelského pivovaru Miroslavou Eldnerovou. V roce 1911 absolvoval turné po Jižní Americe, v roce 1913 po USA, kde si svými výkony získal přízeň amerického publika. V roce 1919 reprezentoval naši vlast na Sportovních hrách spojeneckých armád v Paříži. Na trůn profesionálního mistra Evropy nastoupil ve svých padesáti letech – v roce 1929. Jako profesionál slavil na 10 000 vítězství. Zápasil 40 let, vítězil ještě po své padesátce. Jeho atletická postava lákala i filmové tvůrce. Proslavil se zejména v titulní roli ve filmu Pražský kat. V období okupace byl pro finanční podporu poskytnutou rodinám postiženým nacistickou perzekucí vězněn. I po válce ještě exhibičně zápasil. Titul zasloužilého mistra sportu obdržel v roce 1956. Zemřel v Litovli 6. 5. 1957.

Fristensky

Fristensky v NY