Generální konzulát České republiky v New Yorku

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Tisíciletí české numismatiky

(Archivní článek, platnost skončena 03.12.2013.)

Výstava v České národní budově od 29. června do 14. července 2013

Výstava má název "Tisíciletá tradice české měny od X. do XXI. století" a spolupořádají ji Východočeské muzeum v Pardubicích, Univerzita Pardubice a Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

Její vernisáž souvisí se slavnostním ustavením nové česko - americké vědecké společnosti "The Comenius Academic Club", která bude mít ve stejný den první společné zahajovací shromáždění na americké půdě.

Za vznikem výstavy stojí Petr Vorel, děkan Filozofické fakulty Univerzity Pardubice. Výstava je koncipována jako putovní, takže ji tvoří několik panelů s využitím fotografií a galvanoplastických kopií mincí, které podle sbírkových originálů zhotovil restaurátor Východočeského muzea v Pardubicích Michal Vojtěchovský.

"Převoz originálních mincí by byl administrativně i finančně nesmírně náročný a konceptu putovní výstavy tak po všech stránkách lépe vyhovuje varianta, kterou jsme zvolili. Vyrobené kopie jsou od originálů k nerozeznání," říká Petr Vorel.

Výstava se do Čech nevrátí, po měsíční prezentaci v New Yorku bude patrně putovat po krajanských centrech v USA.

Numismatická sbírka Východočeského muzea v Pardubicích, s jejíž ukázkou se Američané seznámí, náleží mezi několik nejrozsáhlejších veřejných sbírek mincí v České republice.

Czech curency