Generální konzulát České republiky v New Yorku

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

95. výročí založení Československa

28. října slavíme 95. výročí vzniku Československa, tedy země, která dnes již neexistuje. My ji ale stále považujeme za předchůdce současné České republiky. V průběhu těchto 95 roků naše země několikrát změnila svůj název, svoje hranice, ale i svůj charakter, svůj politický řád a směr.

Naše země byl založena na principech, pro které její zakladatel, prezident Tomáš Garrigue Masaryk, našel inspiraci právě tady ve Spojených státech - zejména v oblasti lidské svobody, demokracie a efektivního rozdělení moci tak, aby žádná z nich nebyla zcela bez kontroly.

Bohužel, tyto principy byly posléze opuštěny a pošlapány. Nejprve během okupace fašistickou zvůlí, která byla téměř okamžitě po skončení druhé světové války nahrazena totalitním komunistickým režimem. Trvalo dalších 40 let, než se naše země stala opět svobodnou a demokratickou, zemí, která je dnes nedílnou součástí transatlantického společenství, země, která nejen sdílí se svými spojenci základní společenské hodnoty, ale také má vůli a odvahu k jejich obraně.

Jsem přesvědčen, že to jsou velmi dobré důvody k dnešní oslavě tohoto výročí .

Martin Dvořák, generální konzul České republiky v New Yorku