Generální konzulát České republiky v New Yorku

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

95. výročí založení Československa

(Archivní článek, platnost skončena 23.06.2014 / 17:25.)

28. října slavíme 95. výročí vzniku Československa, tedy země, která dnes již neexistuje. My ji ale stále považujeme za předchůdce současné České republiky. V průběhu těchto 95 roků naše země několikrát změnila svůj název, svoje hranice, ale i svůj charakter, svůj politický řád a směr.

Naše země byl založena na principech, pro které její zakladatel, prezident Tomáš Garrigue Masaryk, našel inspiraci právě tady ve Spojených státech - zejména v oblasti lidské svobody, demokracie a efektivního rozdělení moci tak, aby žádná z nich nebyla zcela bez kontroly.

Bohužel, tyto principy byly posléze opuštěny a pošlapány. Nejprve během okupace fašistickou zvůlí, která byla téměř okamžitě po skončení druhé světové války nahrazena totalitním komunistickým režimem. Trvalo dalších 40 let, než se naše země stala opět svobodnou a demokratickou, zemí, která je dnes nedílnou součástí transatlantického společenství, země, která nejen sdílí se svými spojenci základní společenské hodnoty, ale také má vůli a odvahu k jejich obraně.

Jsem přesvědčen, že to jsou velmi dobré důvody k dnešní oslavě tohoto výročí .

Martin Dvořák, generální konzul České republiky v New Yorku