Generální konzulát České republiky v New Yorku

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

BPO Innovations Conference v New Yorku

Dne 13. listopadu 2013 se v České národní budově v New Yorku uskutečnila konference zaměřená na problematiku aktuálních trendů ve vývoji outsourcingu podpůrných firemních procesů nazvaná „BPO Innovations Conference“.

Jednalo se o celodenní akci, které se zúčastnilo více než 120 vedoucích představitelů amerických firem a společností, z nichž většina aktivně provozuje Business process outsourcing (BPO) prakticky po celém světě. Tuto pro Českou republiku velmi zajímavou akci uspořádal newyorský Outsourcing Institute ve spolupráci s GK New York, hlavním obchodním partnerem akce byla firma Xerox.

Konferenci spolu s presidentem Outsourcing Institute Frankem Casalem slavnostně zahájil a hosty v ČeNB přivítal zástupce generálního konzula ČR v New Yorku Stanislav Beneš. V rámci jejího programu se o „český“ půlhodinový blok podělili dva řečníci.

Nejprve vedoucí kanceláře Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v New Yorku Jan Fried seznámil hosty s výhodami ČR v oboru BSS/BPO, s několika úspěšnými případovými studiemi velkých mezinárodních společností provozující BSS a BPO v České republice (Ariba, Accenture, Infosys) a především s aktuálními možnostmi finanční podpory pro tyto projekty v ČR – prostřednictvím investičních pobídek ČR a strukturálních fondů EU (právě otevřená výzva ICT&BSS, kterou v minulosti využili američtí investoři IBM a AT&T).

Ve druhém příspěvku pak obchodní ředitel firmy CTP Invest s.r.o. Paul Deverell prezentoval úspěchy firmy při budování a provozování business parků a na případech několika významných firem působících v areálech CTP dokumentoval úspěšnost a vysokou úroveň tohoto odvětví v ČR.

Mezi řečníky a panelisty dále v programu konference vystoupili zástupci firem a institucí jako např. Capgemini, Xerox, Amazon, Bank of America, HSBC, AT Kearney, NYSE Euronext, Sutherland, CAC America, Firstsource, Avasant, iGATE, NelsonHall, ISG nebo Carnegie Mellon University. Z dalších zajímavých účastníků konference pak lze jmenovat například Quest Diagnostics, Bristol-Myers Squibb, Estée Lauder, Johnson&Johnson, Avon Products, EXL nebo HCL Americas. S představiteli uvedených firem v rámci networkingu J. Fried i S. Beneš diskutovali možnosti spolupráce při vyhledání vhodných lokalit i partnerů v České republice pro rozvoj jejich mezinárodních aktivit.

K hlavním tématům konference patřily aktuální trendy ve vývoji outsourcingu sdílených služeb, tedy zejména posun od čistě nákladového hlediska k posílení významu přidané hodnoty a míry inovací. Detailně byly diskutovány výhody i rizika, která outsourcing přináší. Samotný outsourcing prošel v posledních letech výrazným vývojem a například v USA byl v době ekonomické krize kritizován z důvodu odlivu potřebných pracovních míst do zahraničí. Některé extrémní hlasy mluvily i o jeho blížícím se zániku. Místo toho se však ukazuje, že při vhodné kombinaci tzv. offshoringu, nearshoringu a onshoringu (tedy mixu mezi zadáváním zakázek do vzdálených zemí jako Indie, Čína nebo třeba střední a východní Evropa, využitím nákladově příznivějších oblastí v Severní nebo Jižní Americe či řešení zakázky přímo v sídle firmy v New Yorku) se dají optimálně rozložit jak náklady, tak i rizika, což zpětně přispívá k rozvoji a vyšší ziskovosti místních firem a k návazné spokojenosti akcionářů.

V části konference věnované geografické otázce outsourcingu byly posuzovány výhody jednotlivých světových lokalit z hlediska poskytovaných služeb a jejich hodnoty a z návazné velmi zajímavé panelové diskuse mj. vyplynulo, že oblast východní Evropy (tedy vč. České republiky) je považována za aktuálně jednu z nejvýhodnějších pro umístění firemních center BSS/BPO. Z individuálních konzultací s účastníky konference pak vyplynulo, že poměrně překvapivě vysoký počet firem má své centrum sdílených služeb umístěno v Rumunsku nebo Bulharsku.

Obchodní ředitel firmy CTP Invest Paul Deverell byl dle vlastního vyjádření příjemně překvapen vysokou odbornou úrovní konference a také velkým množstvím vysoce postavených zástupců firem mezi jejími účastníky. V rámci networkingu se mu podařilo přímo oslovit některé účastnické firmy s nabídkou na jejich případné působení v jednom z aktuálních business parků firmy v České republice nebo v jejich úplně novém projektu, nově budovaném multifunkčním obchodním a kancelářském centru v bývalém areálu továrny Vlněna v Brně. Vyjádřil přání zúčastnit se případného dalšího pokračování konference nebo podobně zaměřených akcí v New Yorku.

BPO Innovations Conference svým zaměřením plně zapadla do strategie GK New York na prezentaci České republiky jako vyspělé inovativní země s vysokým kreativním potenciálem a na podporu služeb poskytovaných českými firmami s vysokou mírou přidané hodnoty. Akce byla oslovenými účastníky vysoce hodnocena, přinesla zajímavý a svěží pohled na aktuální vývoj na tomto velice dynamickém trhu a pořadateli byl tudíž již vyjádřen zájem uspořádat v příštím roce její další pokračování.

Odkaz na web akce:

http://www.outsourcingintelligencenetwork.com/roadshow/bpo-innovations-conference/

BPO

BPO

BPO