english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká mise z oboru nanotechnologií na severovýchodě USA

(Archivní článek, platnost skončena 17.10.2015.)

V rámci dlouhodobé snahy GK New York o podporu moderních odvětví českého hospodářství s vysokou mírou přidané hodnoty byl ve spolupráci s agenturou CzechInvest naplánován a připraven projekt podnikatelské mise firem a výzkumných center z oboru nanotechnologií a nových materiálů na severovýchodě USA.

Po prvotním průzkumu vhodných lokalit pro realizaci projektu bylo rozhodnuto o uspořádání zhruba týdenní mise, zahrnující prezentační akce, exkurze do místních výzkumných center a jednání s potenciálními partnery v New Yorku, Bostonu a Albany (hl. město státu New York).

Prostřednictvím sektorového manažera pražské centrály CzechInvestu i vlastním mailingem byly osloveny nejvýznamnější české nanotechnologické firmy i odborná pracoviště s tímto zaměřením a po ukotvení vyhovujícího termínu 6.10. – 10.10.2014 byl zahájen nábor účastníků mise. Vybráni byli následující účastníci, s nimiž byla neprodleně zahájena diskuse o věcném zaměření cesty a o plánech, potřebách a očekávání jednotlivých firem a institucí (seřazeno dle abecedy):

- Advanced Materials JTJ (Jan Procházka, CEO; fotokatalytické nátěry);

- CEITEC (Markéta Borovcová, Grant Office; výzkumná instituce);

- CzechInvest (Jiří Fusek, sektorový manažer pro nanotechnologie);

- NANO IRON (Jan Slunský, CEO; remediace podzemních vod);

- SYNPO (Martin Navrátil, CEO; polymery a speciální chemie);

- Technická univerzita v Liberci, Fakulta textilní (prof. David Lukáš; výzkum nanovláken);

- Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace při TUL (Adam Blažek, Industry Relations; výzkumná instituce).


Na základě konzultací s představiteli místních amerických nanotechnologických institucí i místní samosprávy byl sestaven intenzívní pětidenní program, který zahrnoval dvě networkingové prezentační akce (New York a Boston), setkání s vysokým představitelem Kanceláře starosty New Yorku pro ekonomický rozvoj, konzultace s patentovými specialisty právní kanceláře Hodgson Russ, návštěvu vznikajícího výzkumného centra specializujícího se na nanotechnologie a příbuzné obory v New Yorku (společný projekt Columbia University a City University of NY), jednání s výzkumnými pracovníky Columbia University a CUNY, návštěvu laboratoří a jednání s několika profesory na Boston University, setkání s honorárním konzulem ČR v Bostonu Igorem Lukešem, návštěvy College of Nanoscale Science and Engineering na SUNY v Albany a kulatý stůl se zástupci Center for Economic Growth, místních firem, samosprávy a rozvojových agentur v Albany.

Pro rozšíření výše uvedené informace zde uvádíme odkazy na powerpointové prezentace členů mise:

http://www.slideshare.net/janfried/czech-nano-show-jiri-fusek-czechinvest

http://www.slideshare.net/janfried/czech-nano-show-marketa-borovcova-ceitec

http://www.slideshare.net/janfried/czech-nano-show-adam-blazek-cxi

http://www.slideshare.net/janfried/czech-nano-show-david-lukas-technical-university-of-liberec

http://www.slideshare.net/janfried/czech-nano-show-jan-slunsky-nano-iron-40261787  

http://www.slideshare.net/janfried/czech-nano-show-navratil-synpo

http://www.slideshare.net/janfried/czech-nano-show-jan-prochazka-advanced-materials

V průběhu mise měli její účastníci možnost navázat nová partnerství v oblasti příležitostí pro společné výzkumné projekty, podpory mobility studentů i rozvoje přímých obchodních kontaktů, tedy pro každou zúčastněnou společnost či instituci mohou z akce plynout žádoucí a očekávané výstupy. V závěrečném hodnocení této mise vyjádřili všichni zúčastnění vysokou míru spokojenosti s přípravou i průběhem akce a s kvalitou navázaných kontaktů. Všechny tři zúčastněné firmy si přitom z akce odnesly rozpracované obchodní případy s reálnou šancí na uzavření kontraktů, jež bude GK New York v příštím období pečlivě monitorovat.

Tato mise zároveň posloužila jako další z prezentačních nástrojů vysoké úrovně české akademické i podnikatelské sféry a pokroku, dosaženého v dalším z technologicky vyspělých odvětví (viz například článek následně publikovaný v odborném internetovém zpravodaji New Cambridge Observer). Oblast nanotechnologií patří mezi prioritní obory české ekonomické diplomacie v USA, tento projekt byl tedy částečně financován z prostředků MZV ČR v rámci tzv. projektů ekonomické diplomacie.

 

CNS

CNS

CNS

CNS