Generální konzulát České republiky v New Yorku

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

České biotechnologické firmy se zúčastnily veletrhu BIO International Convention v Bostonu

(Archivní článek, platnost skončena 26.06.2013.)

Ve dnech 18. 6. – 21. 6. 2012 se v americkém Bostonu uskutečnil již 24. ročník největšího mezinárodního biotechnologického veletrhu na světě BIO International Convention 2012.

Souběžně s veletrhem se konala konference, v jejímž rámci ve 125 odborných panelech vystoupilo více než 800 osobností z oboru biotechnologií z celého světa a dále se uskutečnilo 25.200 předem připravených separátních partnerských jednání. Veletrh během čtyř dnů navštívilo celkem 16.500 návštěvníků ze 65 zemí světa, přičemž dle odhadu organizátorů více než třetina celkového počtu návštěvníků byla zahraničních.

Veletržní expozice na ploše více než 16.000 m² zahrnovala celkem téměř 2.000 vystavovatelů, a to jak individuálních, tak i seskupených do 34 národních stánků a 26 stánků reprezentujících jednotlivé státy USA. Jedním z národních stánků byl i stánek České republiky, v jehož rámci představilo na optimálně situované výstavní ploše o celkové rozloze 80 m² své výrobky a služby celkem pět subjektů:

- BioTest s.r.o. Konárovice

- IntellMed s.r.o. Olomouc

- Merebit s.r.o. Pohořelice u Brna

- Česká biotechnologická asociace CzechBio

- CzechTrade (ZK Chicago).

Boston boston

Za Českou republiku se veletrhu i doprovodného programu dále zúčastnili představitelé agentury CzechInvest (ŘO podpory výzkumu a vývoje J. Krechl, VO sektorových specialistů H. Chlebná a ředitel ZK New York J. Fried), Hospodářské komory ČR a realizátorské agentury Rapid. Po celou dobu veletrhu byl v Bostonu přítomen ekonomický diplomat GK New York S. Beneš.

V úterý 19. 6. navštívil českou expozici na BIO Boston také velvyslanec ČR v USA Petr Gandalovič, který se seznámil s jednotlivými vystavovateli a jejich nabídkou a prodiskutoval s nimi možnost budoucí spolupráce a podpory ze strany českých zastupitelských úřadů v USA. S některými z nich (BioTest, CzechBio) přitom naše úřady spolupracují dlouhodobě, biotechnologie jsou jedním z hlavních prioritních oborů pro státní podporu v USA a veletrh BIO je jeho každoročním vrcholem.

Narozdíl od předchozích let, kdy byla účast českých firem na tomto veletrhu tradičně zajišťována v rámci Oficiálních účastí organizovaných Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, v letošním roce byl veletrh BIO zařazen do projektu „Společná účast na specializovaných výstavách a veletrzích v zahraničí“ (SVV), který je financován z Operačního programu Podnikání a inovace v rámci evropských strukturálních fondů a administrován Hospodářskou komorou ČR. Tento fakt mohl mít vliv na nižší účast českých firem, neboť projekt SVV OPPI automaticky diskvalifikuje firmy se sídlem v Praze a také další instituce (např. výzkumná pracoviště nebo univerzity) s výjimkou profesních a zaměstnavatelských svazů.

Na okraj veletrhu se dále uskutečnilo jednání zástupců CzechInvestu doprovázených velvyslancem Gandalovičem a ekon. konzulem Benešem s významným místním výrobcem lékařských pomůcek, který uvažuje o výstavbě dalšího výrobního závodu mimo USA, který by v první fázi vytvořil přes 500 nových pracovních míst. Česká republika je přitom mezi zhruba pěti lokalitami, pro které se tato firma rozhoduje a naše šance je dle vyjádření zástupců firmy více než reálná.   

Příští, jubilejní 25. ročník veletrhu BIO se uskuteční ve dnech 22. 4. – 25. 4. v Chicagu (McCormick Place). Všichni čeští účastníci se přitom vyjádřili kladně v otázce jejich účasti na BIO 2013. Pokud by se podařilo zajistit pro příští rok účast ČR v rámci Oficiálních účastí MPO, mohly by se veletrhu zúčastnit i pražské firmy a vědecká pracoviště, čímž by se okruh potenciálních účastníků v tomto prestižním oboru velmi rozšířil.

Více informací o veletrhu lze v případě zájmu nalézt na stránce: http://convention.bio.org/