Generální konzulát České republiky v New Yorku

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Seminář o dodávkách do systému OSN v New Yorku

(Archivní článek, platnost skončena 09.01.2013.)

Ve dnech 23. - 25. dubna 2012 se v prostorách České národní budovy v New Yorku uskutečnil již devátý ročník tradiční konference o obchodování s agenturami OSN „EU UN Procurement Seminar“

pořádaný místním European Union Procurement Forum (EUPF). EUPF je instituce složená ze zástupců diplomatických misí, konzulátů a obchodních komor zemí EU v New Yorku, kteří mají ve své agendě asistenci firmám ze svých zemí při jejich úsilí o úspěch ve veřejných zakázkách vypisovaných agenturami OSN.

            Konference je přístupná pouze firmám ze zemí Evropské unie a jejím cílem je poskytnout těmto firmám informace a o aktuálních potřebách jednotlivých agentur OSN včetně návodu, jak nejlépe postupovat pro dosažení obchodního úspěchu. Představitelé různých agentur OSN přijíždějí do New Yorku a v přímém kontaktu se zástupci firem jednají o pravidlech nákupu a právních, technických a ekonomických náležitostech dodávek pro OSN. Ta dnes se svými nákupy za více než 14,5 miliard dolarů ročně de facto patří mezi největší „firmy“ na světě. Navíc v současném období ekonomické nejistoty patří mezi nejstabilnější a nejsolidnější zákazníky, agentury OSN jednají naprosto otevřeně a dodržují pravidla, jakkoliv složitě se ona pravidla na první pohled mohou jevit.

            Pro lepší orientaci v pravidlech a celém nákupním systému OSN pořádá EUPF každoročně tuto třídenní konferenci, které se v letošním roce zúčastnili představitelé následujících agentur OSN: UN Procurement Division (UN/PD), UN Development Program (UNDP), World Food Program (WFP), UN Children’s Fund (UNICEF), UN Office for Project Services (UNOPS), UN High Commission on Refugees (UNHCR), UN Relief Works Agency (UNRWA), UN Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO), UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs (OCHA) a UN Industrial Development Organization (UNIDO). Pro rozšíření informovanosti účastníků o pravidla procurementu mimo rámec OSN byli přizváni také představitelé Světové banky a Inter-American Development Bank.

            Během tří dnů se v prezentacích a tématicky zaměřených workshopech vystřídalo více než 50 představitelů výše uvedených agentur a mezinárodních bank, kteří se s celkem více než 200 účastníky konference (kromě zmíněných evropských firem také zástupců národních institucí zabývajících se podporou mezinárodního obchodu a členů EUPF) podělili o aktuální pravidla v procesu vypisování a zadávání veřejných zakázek a na modelových situacích se snažili podat návod na co nejsnadnější orientaci v této sice komplexní, ale nesporně lukrativní problematice.

            Z jednotlivých prezentací například vyplynulo, že k nejčastěji poptávaným a nakupovaným položkám pro jednotlivé agentury OSN patří potraviny, letecké a ostatní přepravní služby, vakcíny a léčiva, stavební a inženýrské práce, pohonné hmoty, motorová vozidla, konzultační a projektové služby a informační technologie včetně software. Největší objem zboží a služeb ve finančním vyjádření nakupují a „nejzajímavějšími zákazníky“ tak dle hodnot z r. 2010 jsou následující agentury: WFP (2,7 mld. USD), UN/PD (2,5 mld. USD), UNICEF (1,6 mld. USD), UNDP (1,2 mld. USD) a UNOPS (0,9 mld. USD).

            Vzhledem k pokračující rekonstrukci hlavní budovy OSN se již třetím rokem tato akce uskutečnila v prostorách České národní budovy, což je pro ČR skvělá vizitka a výborná propagace země a její historické i současné přítomnosti v New Yorku. Slavnostní recepci v první den konání konference také zahájila a hosty v ČeNB přivítala generální konzulka ČR Eliška Žigová. Vyjádřila přitom naději, že spolupráce EUPF a GK New York bude pokračovat i do budoucna a že příští rok v ČeNB společně oslavíme jubilejní 10. ročník semináře.

            Z České republiky se letošního semináře zúčastnila nakonec pouze jediná firma, nicméně vzhledem k tomu, že se jednalo o Škodu Auto a.s., lze naši firemní účast považovat za relativně významnou. Představitel firmy (Key Account Manager pro zahraniční zákazníky)se velmi aktivně pokoušel domluvit dodávky automobilů Škoda pro některou z agentur OSN a podle jeho osobního hodnocení po skončení akce jsou šance Škody na úspěch reálné.

            Více informací o konferenci lze získat na webových stránkách European Union Procurement Forum.