Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Diplomatické styky, politické kontakty ČR – Dánsko

Diplomatické styky mezi Českou republikou a Dánskem byly navázány k 1. lednu 1993, tedy po rozdělení České a Slovenské federativní republiky.

Od vzniku České republiky se uskutečnila řada státních, oficiálních i pracovních návštěv představitelů obou zemí. Za nejdůležitější je možno považovat následující, vedle těchto se však uskutečňují četné návštěvy pracovní na úrovni úřednické a rovněž parlamentní:

  • únor 1990 ministr zahraničí Jiří Dienstbier v Dánsku
  • říjen 1990 předseda FS ČSFR Alexander Dubček v Dánsku
  • březen 1991 ministr zahraničí Uffe Ellemann-Jensen v ČSFR
  • květen1991 prezident Václav Havel v Dánsku
  • květen1994 ministr zahraničí Nels Helveg Petersen v ČR
  • říjen 1994 královna Margrethe II. s manželem v ČR
  • květen 1995 předseda PS PČR Milan Uhde v Dánsku
  • červen 1995 ministr zahraničních věcí Josef Zieleniec v Dánsku
  • září 1997 předseda parlamentu (Folketingu) Erling Olsen s delegací v ČR
  • září 1997 předseda vlády Václav Klaus v Dánsku
  • listopad 1997 ministr zahraničních věcí Niels Helveg Petersen v ČR
  • březen 1999 ministr zahraničních věcí Jan Kavan v Dánsku
  • březen 2000 ministr zahraničních věcí N. H. Petersen v Praze
  • srpen 2001 předseda vlády P. N. Rasmussen v ČR
  • říjen 2001 místopředseda vlády a ministr zahraničí J. Kavan v Dánsku
  • září 2002 předseda vlády V. Špidla v Dánsku
  • říjen 2002 místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí C. Svoboda v Dánsku
  • říjen 2002 předseda vlády V. Špidla na pracovní návštěvě v Dánsku k výsledkům mimořádného zasedání Evropské rady v Bruselu
  • prosinec 2002 předseda vlády V. Špidla, místopředseda vlády a ministr zahraničí C. Svoboda, ministr financí P. Sobotka a ministr zemědělství J. Palas na summitu Evropské rady v Kodani
  • duben 2003 předseda vlády A. F. Rasmussen v ČR
  • listopad 2003 ministr zahraničních věcí P. S. Møller v ČR
  • březen 2004 předseda PS PČR L. Zaorálek v Dánsku
  • říjen 2004 předseda vlády A. F. Rasmussena v ČR
  • říjen 2005 místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Z. Škromach v Dánsku
  • leden 2006 předseda vlády J. Paroubek v Dánsku
  • červen 2006 předseda Senátu Parlamentu ČR P. Sobotka na Konferenci předsedů parlamentů zemí EU v Dánsku/Kodaň
  • listopad 2006 prezident České republiky Václav Klaus na oficiální pracovní návštěvě Dánska
  • 24. březen 2007 předseda vlády A. F. Rasmussen na pracovní návštěvě ČR
  • 24. duben 2007 místopředseda vlády a ministr životního prostředí Martin Bursík na zasedání ministrů životního prostředí zemí ASEM v Kodani
  • 21. červen 2007ministr obrany Dánska S. Gade na oficiální návštěvě ČR
  • 5. - 6. listopad 2007 delegace Podvýboru pro vězeňství Výboru pro bezpečnost PS PČR v Dánsku
  • 29. - 30. duben 2008 místopředseda Senátu Parlamentu ČR Petr Pithart na Kodaňské univerzitě v rámci semináře Reflections on ´68 - from Paris to Prague a ve Folketingu na jednáních s místopředsedou Helge Adamem Moellerem
  • 31. březen – 3. duben 2008 pracovní návštěva Výboru pro sociální politiku PS PČR v Dánsku
  • 16. – 17. červen 2008 pracovní návštěva ministra školství Bertela Haardera v ČR
  • 31. říjen 2008 pracovní návštěva ministryně pro klima a energetiku Connie Hedegaardové v ČR (v rámci Konference o klimatických změnách)
  • 4. prosinec 2008 pracovní návštěva ministryně pro uprchlíky, přistěhovalce a integraci Birthe Rønn Hornbechové v ČR
  • 9. prosinec 2008 pracovní návštěva dánského premiéra A. F. Rasmussena v ČR
  • 20. – 21. leden 2009 pracovní návštěva Evropského výboru dánského parlamentu Folketingu v ČR
  • 2. – 4. březen 2009 pracovní návštěva předsedy dánského parlamentu Folketingu Thora Pedersena v ČR
  • 24. červenec 2009 pracovní návštěva ministra pro evropské záležitosti Š. Füleho v Dánsku
  •  22. – 24. září 2009 pracovní návštěva delegace Výboru pro zdravotnictví a sociální otázky Senátu PČR v Dánsku
  • 29. září – 6. říjen 2009 pracovní návštěva delegace Výboru pro životní prostředí, veřejnou správu a regionální rozvoj Senátu PČR v Dánsku a Grónsku
  •  7. – 19. prosinec 2009 pracovní návštěva premiéra Jana Fischera a ministra životního prostředí Jana Dusíka v Dánsku (v rámci konference COP 15)
  • 2. únor 2010 pracovní návštěva prezidenta Václava Klause v Dánsku
  • 14. červen 2010 pracovní návštěva ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Miroslavy Kopicové v Dánsku
  • 5.-9. září 2010 oficiální návštěva předsedy Parlamentu Grónska pana Josefa „Tuusi“ Motzfeldta s delegací v ČR
  • 5.-7. září 2011 pracovní návštěva delegace Stálé komise Senátu PČR pro krajany žijící v zahraničí
  • 25.-27. září 2011 pracovní návštěva stálé komise Senátu PČR pro sdělovací prostředky
  • 21.-23. listopad 2011 pracovní návštěva delegace Kontrolního výboru PSP ČR
  • 28.-29. listopad 2011 pracovní návštěva ministra zahraničních věcí ČR K. Schwarzenberga
  • 26.-27. leden 2012 účast ministra spravedlnosti J. Pospíšila a náměstka ministra vnitra O. Veselského na zasedání neformální Rady pro spravedlnost a vnitřní záležitosti v rámci DK PRES
  • 1.-3. únor 2012 účast náměstka ministra průmyslu a obchodu M. Tlapy na zasedání neformální Rady pro konkurenceschopnost v rámci DK PRES
  • 29.února-1. března návštěva ministra zdravotnictví L. Hegera na pozvání regionálního zastoupení WHO
  • 9.-10. březen 2012 účast ministra zahraničních věcí K. Schwarzenberga na neformálním zasedání ministrů zahraničních věcí (Gymnich) v rámci DK PRES
  • 11.-12. březen účast předsedy Výboru pro zahraniční věci Senátu  J. Regece a předsedy Zahraničního výboru PS D. Vodrážky na zasedání předsedů zahraničních výborů COFACC
  • 16.3. účast náměstka ministra zahraničních věcí T. Duba na konferenci Rozvojová politika v měnícím se světě a 50. výročí DANIDA v rámci DK PRES
  • 19.-20. březen účast předsedy Výboru pro záležitosti EU Senátu L. Sefziga a senátora J. Lajtocha na setkání předsedů výborů pro finanční a daňové záležitosti
  • 19.-20. březen účast předsedy Rozpočtového výboru PS P. Suchánka na setkání předsedů výborů pro finanční a daňové záležitosti
  • 30.-31. březen 2012 účast ministra financí M. Kalouska a guvernéra ČNB M. Singera na zasedání neformální Rady pro hospodářské a finanční záležitosti (ECOFIN) v rámci DK PRES
  • 18.-19. duben 2012 účast ministra životního prostředí T. Chalupy na zasedání neformální Rady pro životní prostředí v rámci DK PRES
  • 19.-20. duben 2012 účast náměstka ministra průmyslu a obchodu F. Pazdery na zasedání neformální Rady pro energetiku v rámci DK PRES
  • 22.-24. duben 2012 účast předsedy Výboru pro evropské záležitosti PS J.Bauera a poslanců F. Novosada, J. Šenfelda a V. Paggia na zasedání COSAC
  • 22.-24. duben 2012 účast předsedy Výboru pro záležitosti EU Senátu L. Sefziga a senátora M. Krejči na zasedání COSAC
  • 23.-24. duben 2012 účast ministra zdravotnictví L. Hegera na zasedání neformální Rady pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele v rámci DK PRES
  • 24.-25. duben 2012 účast ministra práce a sociálních věcí J. Drábka na zasedání neformální Rady pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele v rámci DK PRES
  • 7.-8. květen 2012 náměstek ministra zdravotnictví P. Nosek, konference „E-health“
  • 25.-26. květen 2012 předsedkyně PS PČR M. Němcová, oficiální návštěva české parlamentní delegace v Dánsku
  • 3.-5. červen 2012 náměstek ministra zemědělství M. Hlaváček, zasedání neformální Rady ministrů zemědělství a rybolovu
  • 7.-8. červen 2012 senátor P. Šilar (Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu), konference Folketingu „Zemědělská politika – výzvy a perspektivy“
  • 10.-11. červen 2012 ministr ZV K. Schwarzenberg, neformální zasedání ministrů pro evropské záležitosti
  • 14.-15. červen 2012 ředitel OVD Jan Bondy, neformální schůzka seniorních úředníků pro kulturu z MK a MZV
  • 26.-27. června 2012 náměstek ministra dopravy J. Žák, zasedání Pracovní skupiny pro bezpečnost silničního provozu
  • 20.-22. listopadu 2012 delegace Rozpočtového výboru PSP ČR vedená místopředsedou R. Vysloužilem
  • 19. - 22. říjen 2013 návštěva delegace ze Železného Brodu vedená starostou André Jakubičkou - jednání o spolupráci s municipalitou Syddjurs
  • 15. - 17. srpna 2014 návštěva delegace z Kutné Hory vedená starostou Ivem Šancem - podepsání Protokolu o základních oblastech spolupráce