Velvyslanectví České republiky v Kodani

česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Hlava státu - královna Margrethe II.

Hlavou státu je Její Veličenstvo královna Margrethe II. (plným jménem Margrethe Alexandrina Thorkildur Ingrid), narozená 16. dubna 1940.

Margrethe II. nastoupila na trůn 14. 1. 1972 po svém otci Frederikovi IX. V roce 1967 se vdala za Jeho královskou Výsost prince Henrika. Má dvě děti: korunního prince Frederika, narozeného 26. května 1968, a prince Joachima narozeného 7. června 1969. Kompetence panovnice jsou upraveny Ústavou Dánska. Panovnice nevstupuje do politiky, formálně však jmenování nebo odvolání či odstoupení předsedy vlády a členů vlády stvrzuje svým podpisem. Svým podpisem rovněž schvaluje zákonné akty, nicméně přímo do jednání o složení kabinetu nebo o podobě zákonů nevstupuje. Panovnice má výsadu udělovat milost příp. amnestii.

V době nepřítomnosti královny přebírá její povinnosti Jeho královská Výsost korunní princ Frederik, který se v roce 2004 oženil s Její královskou Výsostí korunní princeznou Mary Elisabeth. 15. října 2005 se jim narodil princ Christian, 21. dubna 2007 dcera Isabella a 8. ledna 2011 dvojčata Josephine a Vincent.

Více informací o dánské panovnici a dánském královském dvoře naleznete na web. stránkách Kongehuset.

Královská rodina